Sigara içme durumu ile serum ADMA, TAS, TOS, Lp(a), hs-CRP seviyeleri, karotis intima media kalınlığı (IMK) ve visseral yağ arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between smoking status and serum adma, tas, tos, lp (a), adropin, hs-crp levels, carotis intima media thickness (cimt) and visceral fat
  1. Tez No: 519986
  2. Yazar: SEDA SAZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
SİGARA İÇME DURUMU İLE SERUM ADMA, TAS, TOS, Lp(a), ADROPİN, hs-CRP SEVİYELERİ, KAROTİS İNTİMA MEDİA KALINLIĞI (IMK) VE VİSSERAL YAĞ ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ Hazırlayan: Seda SAZAK Aile Hekimliği Anabilim Dalı TIPTA UZMANLIK TEZİ / Konya, 2018 Amaç: Bu çalışmada Sigara içen bireylerin sigara bırakma sonrası ADMA, TAS, TOS, Lp(a), adropin, hs-CRP düzeyleri, karotis intima media kalınlığı (KIMK) ve visseral yağ değişimlerinin ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Nisan 2017, Şubat 2018 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Sigara Bıraktırma Polikliğine başvuran sigarayı başarılı bir şekilde 3 ay bırakmış 80 hasta alındı. Hastaların antropometrik ölçümleri BIA yöntemiyle Inbody 770 cihazı ile ölçüldü. Hastaların KIMK ölçümleri Radyoloji Anabilim Dalı tarafından yapıldı. Tüm veriler SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirildi. Hastaların sigara içmediği piCO Smokerlyzer Breath cihazı ile ekspiryum havasındaki CO düzeyi ölçülerek doğrulandı. CO düzeyi 5 ppm ve altı olanlar içmiyor olarak değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, standart sapma kullanıldı. Chi-square Testi, Kruskal-Wallis, ANOVA testi, Pearson korelasyon ve Spearmen korelasyon analizi, Wilcoxon, Paired t testi, Lineer Regresyon Analizi kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza katılan 80 hastanın %22.5' i (n=18) kadın, %77.5' i (n=62) erkekti. Hastaların verilen tedavi biçimine göre paket/yıl, günlük sigara içme miktarı açısından fark yoktu. Eğitim durumuna göre sigara içme özellikleri paket/yıl olarak değerlendirildiğinde ilkokul mezunları ile yüksekokul ve üzeri eğitim alanlarda anlamlı faklılık vardı (p=0,002), ilkokul mezunlarında daha fazlaydı.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN SMOKING STATUS AND SERUM ADMA, TAS, TOS, Lp (a), ADROPIN, hs-CRP LEVELS, CAROTIS INTIMA MEDIA THICKNESS (CIMT) AND VISCERAL FAT Prepared by : Seda SAZAK Department of Family Medicine Specialization Thesis in Medicine / Konya, 2018 Objective: In this study, it was aimed to evaluate ADMA, TAS, TOS, Lp (a), adropin, hs-CRP levels, carotid intima media thickness (CIMT) and visceral fat changes and related factors after smoking cessation. Materials and Methods: Between April 2017 and February 2018, 80 patients who applied to the Department of Smoking Cessation Policlinic at Selcuk University Faculty of Medicine Family Medicine Department and successfully quit smoking for 3 months were included. Anthropometric measurements of the patients were obtained with the Inbody 770 instrument using the BIA method. CIMT measurements of the patients were made by the Department of Radiology. All data were evaluated using the SPSS 21.0 statistical package program. Whether the patients were smoking or not was confirmed by measuring the level of CO in expiratory air with piCO Smokerlyzer Breath device. Those with CO levels less than 5 ppm were considered non-smokers. Number, percentage, standard deviation were used in the evaluation of the data. Chi-square Test, Kruskal-Wallis, ANOVA test, Pearson correlation and Spearman correlation analysis, Wilcoxon, Paired t test and Linear Regression Analysis were used. Result: Out of the 80 patients who participated in the study, 22.5% (n = 18) were female and 77.5% (n = 62) were male. There was no difference in the package/year, daily smoking amount according to the treatment type of the patients. when the smoking status were evaluated as package/year according to their educational status, there was significant difference between the primary school graduates and the college and university graduates (p = 0,002), it was higher in the primary school graduates.