Çap uyumsuzluğu mevcut anastomozlarda yeni bir teknik uygulama, normal damar iyileşmesi ve invajinasyon tekniği ile onarım ardından iyileşme karşılaştırılması
A new technical method in microvascular anastomosis with size discrepancy, comparing healing processes in conventional end-to-end and invagination techniques
- Tez No: 463999
- Danışmanlar: UZMAN MEMET YAZAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET: 1.GİRİŞ: Mikrocerrahi, özellikle tümör ve travma cerrahisi ile gelişirken beraberinde bazı zorluklar getirmiştir. Serbest doku aktarımlarının rekonstruksiyon merdivenindeki endikasyonu genişlerken özellikle çap farkı içeren anastomozların başarısı plastik cerrahinin gündemindedir. Bu çalışma ile çap farkı içeren anastomozlarda çözüme yönelik geliştirdiğimiz yeni bir tekniğin, bilinen konvansiyonel uç uca ve invajinasyon ile anastomoz teknikleri ile teknik ve histolojik olarak karşılaştırmasını sunduk. 2.MATERYAL VE METOD: Wistar tipi erkek cinsi 35 adet sıçanda, belirlenen 3 tip anastomoz toplam 70 adet olarak gerçekleştirildi. Anastomoz teknikleri süreleri arasında karşılaştırma yapıldı. Tüm anastomozlar 1. gün ve 1. haftada eksplore edilerek tromboz oranları değerlendirildi. Uç uca (E), invajinasyon (İ) ve tanımladığımız M plasti tekniği ile yapılan anastomozlar 6. hafta ve 4. ayda tam kat eksize edilerek hemotoksilen-eozin boyama ile değerlendirildi. 3.BULGULAR: E, İ ve M teknikleri arasında yapılan süre karşılaştırmasında E>İ>M plasti anlamlı fark bulundu. Erken dönem tromboz eğilimi açısından 1. gün ve 1. hafta değerlendirilmelerinde anlamlı fark olmadığı görüldü. Histolojik değerlendirmede 6. haftada tunika mediada fibrozis kriterinde anlamlı fark bulundu. Diğer kriterlerde yeni tanımlanan M plasti tekniğinin, E ve İ grupları arasında anlamlı fark oluşturmadığı görüldü. Her 3 teknik belirlenen histolojik kriterleri, zaman değişkeni ile ayrıca karşılaştırıldı. 4.SONUÇ: Çap farkı, gelişen mikrocerrahinin önemli konularından biridir. Damar anastomozunda altın standart uç uca anastomoz olmasına rağmen, çap farkı bulunan anastomozlarda başarı oranının düştüğü bildirilmiştir. Farklı damar çapları ve çap oranlarına yönelik çözüm algoritması henüz mevcut değildir. Tanımladığımız tekniğin, histolojik parametreler açısından bilinen ve sık kullanılan diğer anastomoz tekniklerine eş değer iyileşme ile farklı çap oranlarında ve kan akımı yönünden bağımsız olarak lineer akım sağlayabileceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT 1.INTRODUCTION Microsurgery has some difficulties in developing together with some tumors and trauma surgery. The success of anastomoses with specific diameter differences in the reconstruction ladder of free tissue transfers is at the agenda of the plastic surgery. In this study, we proposed a new technique for solving the anastomoses with diametrically different anastomosis, comparing with the known conventional end-to-end and invagination anastomosis techniques technically and histologically. 2.MATERIAL AND METHOD: The determined 3 types of anastomoses were performed in 35 Wistar type male gender rats in total 70 anastomoses. Comparisons were made between periods of anastomosis techniques. All anastomoses were evaluated at day 1 and week 1 to assess thrombosis rates. End-to-end (E), invagination (I), and anastomosis with the M plasti technique that is described by us were assessed by haemotoxylin-eosin staining at 6 weeks and 4 months after full thickness excision. 3.RESULTS: Transition time comparison between E, I, and M techniques E> I> M plasty significantly. There was insignificant difference between the first and first week evaluations in terms of early thrombosis tendency. Histological evaluation revealed a significant difference in tunica medial fibrosis criteria at 6th week. In the other criteria, it was seen that the newly defined M plasty technique did not make any significant difference between the groups E and I. All 3 technically determined histological criteria were compared with time variant. 4. CONCLUSION: Diameter difference is one of the important issues of developing microsurgery. Despite the gold standard technique is end-to-end anastomosis, the success rate was reported to decrease in anastomoses with diameter difference. A solution algorithm for different vessel diameters and diameter ratios is not yet available. We believe that the technique we describe may provide linear flow independent of blood flow direction and different diameter ratios and the equivalent healing to other commonly used anastomosis techniques.