Tip 2 diyabetik hastalarda D vitamini replasmanının idrarda mikroalbümin değerleri üzerine etkisi
The effect of vitamin d replacement on microalbumin levels in urine in TYPE 2 diabetic patients who has vitamin D deficiency
  1. Tez No: 463998
  2. Yazar: SALİHA SEVİNÇER YARARLI
  3. Danışmanlar: UZMAN ENGİN ERSİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş: Diyabetik nefropati son dönem böbrek yetmezliğinin en önemli nedenidir. D vitamininin RAS ve glisemik kontrol üzerindeki etkileri ile ilgili çalışmalar sonucunda; D vitamininin diyabetik nefropati ile ilişkili olabileceğidüşünülmüştür. Bu çalışmanın amacı, D vitamini eksikliği bulunan tip 2 diyabetik hastalarda D vitamin replasmanının idrarda mikroalbümin değerleri üzerine etkisini belirlemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Takipleri için 01.01.2015-01.01.2016 tarihleri arasında S.B.Ü Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyabet Polikliniğine başvuran, hekimlerce boy, kilo, BMI, rutin laboratuvar tetkikleri ve mevcut tedavisi değerlendirilmiş hastaların verileri, hasta dosyalarından ve hastane otomasyon sisteminden araştırmacı hekim tarafından incelendi. Bu hastalardan D vitamini eksikliği olan ve idrarda mikroalbüminürisi bulunan, hastalar seçildi. D vitamini eksikliği olan hastalardan, oral 300.000 IU D3 vitamini replasmanı alan 282 hastanın, 120-150 gün sonraki idrardaki mikroalbümin değerleri üzerine etkisi retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Olguların replasman öncesi mikroalbüminüri ölçümleri ortalama 93.95±72.67 iken, replasman sonrası ortalama71.93±77.98'dir.
Özet (Çeviri)
Objection: Diabetic nephropaty is the most important cause of end stage renal failure. Vitamin D was thought to be associated with diabetic nephropathy, based on studies related to effects of vitamin D on renin anjiotensin system and glisemic control. We aimed to define the effect of vitamin D replacement on microalbumin levels in urine in type 2 diabetic patients who has vitamin D deficiency. Materials And Methods: Between the dates of 01.01.2015-01.01.2016, in Healt Sciences Universty Dr.Lütfi Kırdar Education and Research Hospital, the data of the patients who applied to the Diabetes Polyclinic, the physicians' height, weight, BMI, routine laboratory tests and the patients who were evaluated the current treatment were examined by the investigating physician from patient files and hospital automation system. This data was researched from patient folders and the hospital's automation system by a researcher physicians. From this data, 282 patients were selected with vitamin D deficiency, who has microalbuminuria. Patients with vitamin D deficiency who took 300.000 IU oral D3,replacement, were observed retrospectively after 120-150 days for the effect of their microalbumin levels in the urine. Findings: Although the measurement of microalbumin before the replacement was 93.95±72.67 for the findings, after the replacement the measurements were 71.93±77.98.