Ultrasonografik hepatosteatoz derecelendirmesinin dual-eko manyetik rezonans görüntüleme ile korelasyonu
Correlation of ultrasonographic hepatosteatosis grading with dual-echo magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 464005
  2. Yazar: DENİZ AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ MEHMET ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş: Hepatosteatoz, hepatositlerin sitoplazmalarında trigliserit birikimiyle karakterize olup; patogenez ve klinik seyir bakımından değişkenlik gösteren çok sayıda karaciğer hastalığının ortak bir histopatolojik bulgusudur. Hepatosteatoz; ultrasonografi (USG), bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile noninvazif olarak değerlendirilebilir. Çalışmamızda ultrasonografi ile hepatosteatoz açısından değerlendirilmiş hastalarda, ultrasonografik hepatosteatoz derecesinin, in-phase ve out-of-phase dual-eko MRG sekanslarındaki sinyal intensiteleri ile korele edilmesini amaçladık. Materyal ve metod: Çalışmaya ultrasonografide hepatosteatozu olmayan (onbeş hasta; yaş ortalaması = 59,7±12,6), ultrasonografide karaciğerinde grade 1 hepatosteatozu olan (onbeş hasta; yaş ortalaması = 57,2±13,4), karaciğerinde grade 2 hepatosteatozu olan (onbeş hasta; yaş ortalaması = 52,3±14,6) ve karaciğerinde grade 3 hepatosteatozu olan (onbeş hasta; yaş ortalaması = 48,9±11,5), toplamda altmış hasta (22 erkek, 38 kadın; yaş ortalaması = 54,5±13,4) dahil edildi. Hastaların in-phase ve out-of-phase dual-eko MR görüntülerinde karaciğerden dört kez ve paravertebral kaslardan iki kez olmak üzere sinyal ölçümleri yapıldı ve ortalamaları alındı. Karaciğer sinyal intensiteleri paravertebral kas sinyal intensitelerine bölünerek normalize değerler elde edildi. Normalize in-phase sinyal intensite değerleri, normalize out-of-phase değerlerine bölünerek sinyal oranları hesaplandı. Farklı grade hepatosteatozlu hastalarda yaş ANOVA, cinsiyet ise Fisher exact test ile karşılaştırıldı. Sinyal oranları ile hepatosteatoz dereceleri arasındaki ilişki Spearman korelasyon ile değerlendirildi. Hepatosteatozu olmayan ve grade 1, grade 2 ve grade 3 hepatosteatozu olan hastaları ayırt edebilecek eşik sinyal intensite değeri ROC eğrisi ile hesaplandı, sensitivite ve spesifite belirlendi. Bulgular: Hepatosteatozu bulunmayan hastalar ile grade 1, 2 ve 3 hepatosteatozu olan hastalar arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı istatistiksel fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Hepatosteatosis, which is characterized by the accumulation of triglycerides in the cytoplasm of hepatocytes, is a common histopathological finding of a large number of liver diseases that vary in pathogenesis and clinical course. Hepatosteatosis can be evaluated by ultrasonography (USG), computed tomography (CT) and magnetic resonance imaging (MRI) non-invasively. In our study, we aimed to correlate the levels of ultrasonographic hepatosteatosis with signal intensities in in-phase and out-of-phase dual-echo MRI sequences in patients who were evaluated by ultrasonography for hepatosteatosis. Materials and Method: Sixty patients ( 22 males, 38 females; mean age= 54,5±13,4) in total were included in the study, who had no hepatosteatosis in the ultrasonography (fifteen patients; mean age=59,7±12,6), had grade 1 hepatosteatosis in the liver (fifteen patients; mean age= 57,2±13,4), grade 2 hepatosteatosis in the liver (fifteen patients; mean age= 52,3±14,6) and grade 3 hepatosteatosis in the liver (fifteen patients; mean age=48,9±11,5). On in-phase and out-of-phase dual-echo MRI imaging, signals were measured four times from the liver of the patients and twice from the paravertebral muscles and the averages were taken. Liver signal intensities were divided by paravertebral muscle signal intensities and normalized values ​​were obtained. Signal ratios were calculated by the division of normalized in-phase signal intensity values by normalized out-of-phase values. Patients with different grade hepatosteatosis were compared by age with ANOVA test and by gender with Fisher exact test. The relationship between signal ratios and hepatosteatosis grades was assessed by Spearman correlation. Threshold signal intensities that could distinguish patients with no hepatosteatosis and those with grade 1, 2 and 3 hepatosteatosis were calculated by ROC curves and sensitivity and specificity were determined. Results: There was no statistically significant difference between the patients with no hepatosteatosis and those with grade 1, 2 and 3 hepatosteatosis in terms of age and sex (p>0,05).