Hepatosteatoz ile demir eksikliği ve demir eksikliği anemisinin ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between hepatosteatosis, iron deficiency, and iron deficiency anemia
- Tez No: 840924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YOKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Popülasyonun %10'unun, hayatının herhangi bir döneminde bir veya birden çok kez demir eksikliği ve demir eksikliği anemisi (DEA) ile mücadele ettiği tahmin edilmektedir. Hepatosteatoz, inflamatuar bir süreç olduğundan hepatosteatozlu hastalarda inflamasyona sekonder kronik hastalık anemisi görülebileceği gibi karaciğerde hepsidin düzeyi artışı ile demir metabolizmasında meydana gelen bozukluklar sonucu DEA de gelişebilmektedir. Çalışmamızda hepatosteatozlu hastalarda anemi etiyolojisi, DEA görülme durumu, ferritin düzeylerinin normal popülasyonla karşılaştırılması ve hepatosteatozun; cinsiyet, yaş, anemi, anemi tipi, ferritin seviyesindeki değişiklikler, serum demiri eksikliği, total demir bağlama kapasitesinde artış, transferrin saturasyonunda azalma ve inflamatuar göstergeler ile ilişkisi araştırılacaktır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi (S.B.Ü) İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Hematoloji Polikliniklerine, 1 Ocak 2022 tarihi ile 1 Ocak 2023 tarihi aralığında, herhangi bir nedenle ayaktan başvuran, hasta dosyası ve elektronik verilerinde anamnez, laboratuvar ve görüntüleme verileri eksiksiz olan hastalardan; 18 yaş üstü olan, bilinen ek kronik hastalığı veya ilaç kullanım öyküsü olmayan 124 hasta retrospektif olarak çalışmaya alındı. Hepatosteatoz tanılı 62 hasta (35 kadın, 27 erkek yaş ortalamaları 53,5±6,4) ve hepatosteatoz tanısı olmayan 62 hasta (31 kadın, 31 erkek yaş ortalamaları 53,1±6,8) çalışmaya dahil edildi. Hastaların eşlik eden hastalıkları, hepatosteatoz ve anemi etiyolojisi, laboratuvar sonuçları, ultrasonografik bulgularına bakıldı. Her iki grup verileri arasında istatistiksel anlamlı fark olup olmadığı IBM SPSS 21 istatistik paket programı kullanılarak ayrıntılı incelendi. Bulgular: Hepatosteatozu olan popülasyonda sağlıklı popülasyona göre anemi görülme oralarında artış ve mikrositer anemi oranı anlamlı yüksek görülmüştür. Her iki grupta hepatostatoz oluşumu açısından cinsiyet ve yaşa göre anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Hepatosteatoz gelişme durumuna göre lökosit ortalamaları hepatosteatoz olan popülasyonda daha yüksek seyretmişti. Hepatosteatoz olan gruptaki hastalar ile sağlıklı popülasyon arasında; hematokrit, ortalama korpüsküler hacim, eritrosit dağılım genişliği, trombosit, aspartat aminotransferaz, alanin aminotransferaz, ferritin, serum demiri, demir bağlama kapasitesi, transferrin saturasyonu ve c-reaktif protein (CRP) ortalamaları arasında istatistiksel anlamlı fark görülmemiştir. Hepatosteatoz olan ve olmayan her iki gruptaki kadın ve erkek hastalarda; cinsiyete göre hemoglobin değerlerinde anlamlı fark olup kadın hastalarda daha düşük seyretmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Approximately 10% of the population struggles with iron deficiency and iron deficiency anemia (IDA) at some point in their lives. Hepatosteatosis, being an inflammatory process, may lead to chronic disease anemia secondary to inflammation in patients with hepatosteatosis, additionally, disruptions in iron metabolism due to an increase in hepcidin levels in the liver can result in the development of iron deficiency anemia. Our study aims to investigate the etiology of anemia in patients with hepatosteatosis, the occurrence of IDA, a comparison of ferritin levels with the normal population, and the relationship between hepatosteatosis and gender, age, anemia, type of anemia, changes in ferritin levels, serum iron deficiency, an increase in total iron binding capacity, a decrease in transferrin saturation, and inflammatory markers. Materials and Methods: The study included 124 patients aged 18 and above, without known chronic diseases or a history of medication, who visited the Internal Medicine and Hematology Clinics of Istanbul University Faculty of Medicine Training and Research Hospital between January 1, 2022 and January 1, 2023, for any reason. Sixty-two patients diagnosed with hepatosteatosis (35 females, 27 males, mean age 53.5±6.4) and 62 patients without hepatosteatosis (31 females, 31 males, mean age 53.1±6.8) were retrospectively included in the study. The accompanying diseases, etiology of hepatosteatosis and anemia, laboratory results, and ultrasonographic findings of the patients were examined. Statistical analysis was performed using the IBM SPSS 21 statistical package program to determine if there were statistically significant differences between the two groups. Results: In the population with hepatosteatosis, there was a significantly higher incidence of anemia and microcytic anemia compared to the healthy population. In both groups, no significant differences were observed in terms of gender and age regarding the development of hepatosteatosis (p>0.05). White blood cell averages were higher in the population with hepatosteatosis according to the development of hepatosteatosis. Between the group with hepatosteatosis and the healthy population, there were no statistically significant differences in hematocrit, mean corpuscular volume, red cell distribution width, platelet count, aspartate aminotransferase, alanine aminotransferase, ferritin, serum iron, iron-binding capacity, transferrin saturation, and c-reactive protein (CRP) averages. In both groups of male and female patients with or without hepatosteatosis, there was a significant difference in hemoglobin values according to gender, with lower values observed in female patients (p0.05).