Komplike apandisit ameliyatı geçiren çocuklarda postoperatif karın içi sıvı saptanmasında rutin laboratuvar ve ultrasonografi gerekli mi?
Is routine laboratory and ultrasonography required in postoperative abdominal liquids in children with complicated appendicitis?
- Tez No: 464004
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN DOKUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
AMAÇ Karın içi sıvı gelişimi, komplike apandisitlerde önemli komplikasyonlardan biridir. Appendektomi sonrası gelişen karın içi sıvıların tanısı için kliniğimizde bir protokol uygulanmış ve komplike apandisit hastalarının postoperatif 5. gün kan değerleri ve ultrasonografileri yapılmıştır. Bu protokole dayanarak karın içi sıvı gelişen hastaların tanı kriterlerini ve tedavi yöntemlerini incelemek amacı ile bu çalışma yapılmıştır. Ayrıca çalışmamız komplike apandisit vakalarında hastanede kalış süresini uzatan ve ek maliyet unsurları olan postoperatif 5. gün tetkiklerin gerekliliğini, yani yönetim protokolümüzü değerlendirmek ve komplike apandisit grubundaki hastaların hastaneden güvenle taburcu edilebilmesini öngörmek için yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Ocak 2010 - Ekim 2016 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde apandisit tanısı ile Çocuk Cerrahi kliniği tarafından tedavi edilen 0-17 yaş aralığındaki tüm hastalar geriye dönük olarak incelendi. Komplike apandisit grubu detayla incelendi. Tüm olguların postoperatif takipleri gerek medikal gerekse cerrahi tedavileri kliniğimizde tarafımızca yapıldı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, ilk hastaneye geliş şikayetleri, karın ağrısı süresi, kusma varlığı ve süresi, dış merkezde antibiyotik başlanması, geliş BK, geliş CRP değerleri, yapılan preop USG'de apendiks çapı, USG'de sıvı varlığı, cerrahiye gidiş süresi, kliniğimizde başlanan antibiyotik, operasyon şekli, (laparoskopik, açık, laparoskopiden açık operasyona dönüş), operasyonda batın yıkanması, operasyonda dren takılması, drenden kültür sonucu, postop 5.gün ateş varlığı, kusma varlığı ve fizik muayene bulguları, postop 5. gün BK ve CRP değerleri, postop 5. gün USG'de sıvı mevcudiyeti varsa boyutları; mevcut karın içi sıvılara tedavi yöntemleri ve hastanede kalış süreleri geriye dönük olarak gerek dijital arşiv dosyalarından gerekse de hastane veri tabanından incelendi; bilgiler kaydedildi. Elde edilen sonuçlar istatistiki olarak değerlendirildi. BULGULAR 2189 apandisit tanısı alan hasta değerlendirildiğinde; 705'i komplike apandisit grubunda idi. 705 komplike apandisit grubunda; 252 olguda postoperatif 5. gün ultrasonografide karın içi sıvı tespit edildi. Karın içi sıvı saptanma olasılığı yıllara göre artış göstermekteydi. Ultrasonografi yapılan olguların %50'sinde 3 cm altında karın içi sıvı tespit edildi; 56 hastada 3 ile 5 cm arasında (%16,1); 33 hastada da 5 cm üzerinde karın içi sıvı saptandı.
Özet (Çeviri)
AIM The formation of abdominal fluid is one of the major complications of complicated appendicities. A protocol has been applied for the diagnosis of the abdominal fluid developing after appendectomy and postoperative fifth day blood count results and ultrasonographies were examined to the complicated appendicities patients. This study was done in order to analyse the diagnosis criterias and treatment methods of the patients with abdominal fluid, according to the protocol. Besides that, this study was done in order to evaluate the necessity of the postoperative 5th day's examinations; which increases the duration of hospital stay, bringing additional cost elements with complicated appendicities; in other words our aim is to evaluate the applied protocol and to foresee the safe dischargement of the patients from complicated appendicities groups. MATERYAL AND METHOD All patients between ages 0-17, who were given a medical treatment with the diagnosis of appendicities by the pediatric surgery department at Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hospital between January 2010 - October 2016 were examined. Complicated appendicities group is studied in detail. Postoperative follow-up of all cases, both medical and surgical treatments were done in our clinic. The age, gender, complaints, abdominal pain duration, vomiting and vomiting duration, antibiotic initiation in the external center, arrival WBC and CRP values, the diameter of the appendix in preop USG, liquid presence in USG of patients, antibiotic started in our clinic, operation type (Laparoscopy, open, return from laparoscopy to the open operation), intraabdominal washing in operation, drainage in operation, culture result from drainage, postoperative 5th day presence of fever, vomiting and physical examination findings, Postoperative 5th day white blood cells and CRP values, postoperative 5th day dimension of fluid in USG if fluid is present, existing intraabdominal fluid treatment methods and hospital stay were examined retrospectively both from digital archive files and from a hospital database; informations were saved. The results were evaluated statistically. RESULTS 2189 operated for appendicitis in our department patients were evaluated, 705 of them were in the complicated appendicities group. Of this 705 complicated appendicities, for the 252 of them abdominal fluid was diagnosed with 5th day ultrasonography. Ratio of abdominal fluid diagnosis increases over the years. Abdominal fluid smaller than 3 cm. were found for %50 of the cases applied to ultrasonography; 56 patients with abdominal fluid between 3-5 cm (%16,1), 33 patients with abdominal fluid over 5 cm was discovered. When groups with and without abdominal fluid is compared accourding to their initial complaints, abdominal pain and vomiting time were discovered as considerably high.