Tüp mide ameliyatının(laparoskopik sleeve gastrektomi) metabolik sendrom parametreleri üzerine etkisi; tek merkez deneyimi
Effect of tube stomach surgery (laparoscopic sleeve gastrectomy) on metabolic syndrome parameters; single center experience
- Tez No: 793554
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARGIN, DOÇ. DR. MÜMTAZ TAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Metabolik sendrom (MS) tüm dünyada sıklığı giderek artarak mortalitesi ve morbiditesi olan büyük bir sağlık problemidir. Metabolik sendrom tedavisinin temeli diyet, egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleridir. Ek olarak farmakoterapi ve bariyatrik cerrahi yöntemlerinden faydalanılmaktadır. Laparoskopik sleeve gastrektomi(LSG) yapılan hastaların cerrahi öncesi vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, bel çevresi, arteriyel kan basıncı, açlık kan glukozu, insülin, HbA1C, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, total kolesterol, trigliserid, AST, ALT değerleri ile bu hastalarda var olan metabolik sendrom, hiperinsülinemi, glikoz intoleransı, diabetes mellitus, dislipidemi ve abdomen ultrasonografiyle hepatosteatozun saptanması ve hastalarda cerrahiden 1 yıl sonraki sonuçların karşılaştırılması ve iyileşme oranlarının saptanması amaçlanmıştır. S. B. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniğince takip edilen, Ocak 2018 - Ocak 2022 tarihleri arasında Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda, obezite tanısıyla LSG uygulanan, postoperatif en az 1 yılını tamamlamış 144 hasta retrospektif olarak incelendi. Postoperatif 3.ay, 6.ay, 1.yıl kontrolleri yapılan ve çalışma kriterlerini karşılayan 62 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastane yönetiminden onam alınarak hastane veri tabanı, e-nabız ve hasta dosyaları tarandı, veriler kaydedildi. Bariyatrik cerrahinin metabolik sendrom bileşenleri üzerine etkileri, cerrahi sonrası 1.yıl takibindeki durumuna göre her parametre için iyileşme oranları belirlendi. Obezite tanısıyla LSG uygulanan hastaların metabolik sendrom bileşenlerinin preoperatif ve postoperatif değerlendirildiği çalışmanın sonuçları ortaya kondu. Çalışmaya dahil edilen 62 hastanın 55'i (%88.7)kadın, 7'si (%11.3)erkekti, operasyon yaşı ortalama 38 (19-64) idi. Vücut kilte indeksi (VKİ) preop ortalama 45.5 kg/m2, postop 1. yılda 29.4 kg/m2 idi. NCEP-ATP III kriterleriyle değerlendirildiğinde preop 41 hastada, postop 1.yılda 4 hastada metabolik sendrom mevcuttu. Preoperatif 8, postoperatif 1 hastanın diyabet tanısıyla oral antidiyabetik ilaç kullanımı vardı. Açlık plazma glukozu, HbA1c, insülin, HOMA-IR indeksi düzeylerinde anlamlı düşüş görüldü. Preoperatif 14, postop 1.yılda 7 hastanın hipertansiyonu olduğu, sistolik ve diastolik kan basıncında anlamlı düşüş olduğu görüldü. Preop ve postop değerler karşılaştırıldığında trigliserid düzeyinde anlamlı azalma, HDL-kolesterol düzeyinde anlamlı artış görüldü, total kolesterol ve LDL-kolesterolde anlamlı değişiklik yoktu. Preop dönemde yapılan abdominal ultrasonografide 48 hastada karaciğer boyutlarının fizyolojik üst sınırın üzerinde olduğu ve/veya grade 1-3 hepatosteatoz varlığı, postop 1.yılda ultrasonografide 31 1hastada karaciğer boyutlarının fizyolojik üst sınırın üzerinde olduğu ve/veya grade 1-2 hepatosteatoz varlığı raporlanmıştır. Çalışmamıza dahil olan 62 hastanın postoperatif 1.yılda VKİ ve vücut ağırlığında anlamlı azalma görüldü. LSG obeziteye eşlik eden MS bileşenlerinden diabetes mellitus, insülin direnci, hipertansiyon, dislipidemi, NASH gibi komorbiditelerde anlamlı düzeyde düzelme sağlamaktadır. Laparoskopik sleeve gastrektomi obezite ve metabolik sendrom için etkili bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome is a major health problem with increasing mortality and morbidity worldwide. The basis of metabolic syndrome treatment is diet, exercise and lifestyle changes. In addition, pharmacotherapy and bariatric surgery methods are used. The aim of this study was to investigate patients undergoing laparoscopic sleeve gastrectomy. Patients have MS, hyperinsulinemia, glucose intolerance, DM, dyslipidemia and hepatosteatosis diagnosed by abdominal USG compared preoperative body weight, BMI, waist circumference, arterial blood pressure, fasting blood glucose, insulin, HbA1c, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, total cholesterol, triglyceride, AST and ALT levels 1 year after surgery and determined the recovery rates. A total of 144 patients who were followed up by the Endocrinology and Metabolic Diseases Clinic at Istanbul Medeniyet University Goztepe Prof.Dr.Suleyman Yalcin City Hospital and underwent LSG for obesity in the Department of General Surgery between January 2018 and January 2022 and completed at least 1 year postoperatively were retrospectively analysed. Postoperative 3rd month, 6th month and 1st year controls were performed and 62 patients who met the study criteria were included in the study. After obtaining consent from the hospital administration, the hospital database, national patient database (e-nabız) and patient files were searched and the data were recorded. The effects of bariatric surgery on the components of metabolic syndrome and the improvement rates for each parameter were determined according to the 1st year follow-up after surgery. The results of the preoperative and postoperative evaluation of the components of MS in patients undergoing LSG for obesity were presented. Of the 62 patients included in the study, 55 (88.7%) were female, 7 (11.3%) were male, and the mean age at operation was 38 years (19-64). Mean BMI was 45.5 kg/m² preoperatively and 29.4 kg/m² in the first postoperative year. When evaluated by NCEP-ATP III criteria, MS was present in 41 patients preoperatively and 4 patients in the first postoperative year. Eight patients preoperatively and one patient postoperatively were on oral antidiabetic drugs with a diagnosis of diabetes mellitus. Fasting plasma glucose, HbA1c, insulin, HOMA-IR index levels decreased significantly. Preoperative 14 patients had hypertension, 7 patients had hypertension in the 1st postoperative year, systolic and diastolic blood pressure significant decrease was observed. When preoperative and postoperative values were compared, there was a significant decrease in triglyceride level, a significant increase in HDL-cholesterol level, and no significant change in total cholesterol and LDL-cholesterol. Preoperative abdominal USG showed that 48 patients had liver size above the physiological upper limit and/or grade 1-3 hepatosteatosis, and postoperative USG showed that 31 patients had liver size above the physiological upper limit and/or grade 1-2 hepatosteatosis. In 62 patients included in our study, BMI and body weight decreased significantly in the 1st year after surgery. LSG provides significant improvement in comorbidities such as DM, IR, HT, dyslipidemia, NASH, which are components of metabolic syndrome accompanying obesity. Laparoscopic sleeve gastrectomy is an effective treatment for obesity and metabolic syndrome.