Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı endoskopi ünitesinde eylül 2011-2016 tarihleri arasında yapılan endoskopik ultrasonografi işlemlerinin retrospektif değerlendirmesi
- Tez No: 464052
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİNDORUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Endoskopik ultrason veya Endosonografi (EUS) her geçen gün önemi artan bir endoskopik yöntemdir. EUS'un temel çıkış noktası transabdominal ultrasonografinin tanıda yetersiz kaldığı durumlarda kullanılmasıdır. EUS, retroperitoneal organların görüntülenmesinde sorun yaratan barsak gazı, obezite gibi dezavantajlardan etkilenmemektedir. Kontrast gerektirmemesi EUS'un bir diğer önemli özelliğidir. Bu ve benzeri avantajları yanında EUS yapan hekimin tecrübesine duyarlıdır. Bu yüzden EUS konusunda deneyim kazanmış merkezlerin önemi artmaktadır. Bu çalışmada ünitemizin EUS konusundaki deneyimini ortaya koymak, Eylül 2011 ile Eylül 2016 tarihleri arasında merkezimizde yapılan EUS işlemleri retrospektif olarak incelenerek ortaya koyulması amaçlanmıştır. Çalışmayla ilgili etik kurulu onayı Gazi Üniversitesi Etik Kurulundan şubat 2017'de alınmıştır. Retrospektif olarak 1462 EUS yapılan hastanın verilerine ulaşılmıştır. EUS en sık pankreas ilişkili hastalıklar nedenlerle yapılmış ve üç hastada komplikasyon gelişmiştir. İki hastada hipoksi bir hastada perforasyon gelişmiş, kanama görülmemiştir. Pankreas kistlerinin çoğu benign karakterde olmakla birlikte LAP ile beraber olan kitlerde artmış malignite riski saptanmıştır (p< 0,05). Bu çalışma EUS hakkında yapılmış merkezimizin deneyimini ortaya koyan geniş kapsamlı bir retrospektif çalışmadır. Bu çalışma baz alınarak yeni çalışmalar yapılabilir, EUS'un yapılma oranı arttırılarak EUS hakkında bilinmeyenler azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
Endoscopic ultrasonography or endosonography (EUS) is an endoscopic method that is becoming increasingly important. The primary outcome of EUS is the using transabdominal ultrasonography in situations where it is insufficient. EUS is not affected by discomforts such as intestinal gas, obesity which causes problems in the imaging of retroperitoneal organs. Another important feature of EUS is no contrast requirement. In addition to these and similar advantages, EUS is sensitive to the experience of the physician. Therefore, the importance of EUS-centered centers is increasing. In this study, we aimed to reveal the experience of EUS in our unit and to review the EUS operations carried out in our center between September 2011 and September 2016 retrospectively. Approval of the ethics committee for the study is taken from Gazi University Ethics Committee in February 2017. Retrospectively, 1462 persons performed EUS received the data. EUS was most commonly performed by pancreas-related diseases and complications developed in three patients. Two patients developed hypoxia and one patient developed perforation and no bleeding was observed.