Nazal polipli hastalarda AOPP ve sod doku düzeylerinin belirlenmesi
Determination of AOPP and sod tissue levels in nasal polyposis
- Tez No: 464051
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KEMAL UYGUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Nazal polipozis nazal kavite ve paranazal sinüs mukozasının kronik inflamasyonuyla karakterize bir hastalıktır. Nazal polipozis tedavisinde, yeterli cerrahi ve maksimum medikal tedaviye rağmen sıklıkla nüksler görülmektedir. Nazal polipozis farklı etyolojik etkenlerin neden olduğu multifaktöryel bir hastalıktır. Çevresel ve kişiye bağlı etkenlerin birleşimiyle hastalık meydana gelmektedir. Nazal kavite içerisinde kronik inflamasyona neden olan durumlar nazal polip gelişimine zemin hazırlamaktadır. Kronik inflamasyon etyolojide ana faktördür. Oksidatif stresin organizmadaki pek çok inflamatuar hastalıkla ilişkisi olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. Nazal polipozis gelişiminde arttığı farklı çalışmalarla gösterilen ancak fizyopatolojisi tam olarak anlaşılamayan oksidatif stres, hastalığın gelişimini anlamak açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı antioksidan bir enzim olan süperoksit dismutaz (SOD) ile polip dokusunda arttığını düşündüğümüz ileri düzey oksidasyon ürünlerinin (AOPP) polip dokusu ve sağlıklı nazal mukoza düzeylerini spektrofotometre yöntemini kullanarak belirlemektir. Bildiğimiz kadarıyla AOPP nazal polip dokusunda ilk kez çalışılmaktadır.İnflamatuar ve granülomatöz hastalığı bulunmayan 30 nazal polipli hasta çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nasal polyposis is a disease characterized by chronic inflammation of nasal cavity and paranasal sinus mucosa. In the treatment of nasal polyposis, recurrences frequently occur despite adequate surgery and maximum medical treatment.Nasal polyposis is a multifactorial disease caused by different etiologic factors. The combination of environmental and person-related factors leads to disease. Conditions that cause chronic inflammation in the nasal cavity are the basis for nasal polyp development. Chronic inflammation is the main reason in etiology. In many studies, oxidative stress has been shown associated with inflammatory diseases in the organism. It is important to understand the development of oxidative stress, which has been shown with different studies in the development of nasal polyposis, but the pathophysiology is not fully understood. The aim of this study is to evaluate levels of advanced oxidation protein products (AOPP) which are thought to increase in the polyp tissue and superoxide dismutase (SOD), an antioxidant enzyme, with using spectrophotometry in polyp tissue and healthy nasal mucosa. To the best of our knowledge, this is the first study showing AOPP levels in nasal polyp tissue. 30 nasal polyp patients without inflammatory or granulomatous disease were included in the study. The control group consisted of 18 patients who did not have allergy, asthma, inflammatory and granulomatous disease, and planned surgery due to septum deviation and concha hypertrophy.