Mısır tanesinde ADF analizi için NIR kalibrasyonu oluşturulması
Creation of nir calibration for ADF analysis in grain corn
- Tez No: 464060
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de ilk defa olmak üzere, mısır tarımının yoğun olarak yapıldığı yedi ayrı bölgeden toplanan 320 adet tane mısır numunesinde Asit Deterjan Fiber (ADF) düzeyinin belirlenmesinde NIR kalibrasyonunun oluşturulması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Toplanan 320 adet mısır numunesi önce öğütülmüş ve sonrasında her birinden ayrı ayrı spektralar toplanmıştır. Mısır numunelerinin kemometrik (yaş kimyasal) metotla referans analizleri yapılarak kalibrasyon çalışmaları yürütülmüştür. Araştırmada, bulunan spektralara ön uygulama olarak birinci türev gap 2 (first derivate gap 2) standart normal varyasyon (SNV) ve çarpımsal dağılım düzeltmesi (multiplicative scatter correction; MSC) uygulanılmıştır. Araştırmada ayrıca regresyon analiz metodu olarak PLS kullanılmıştır. Oluşturulan kalibrasyon setinin R=0.5544; R2= 0.3074 Standart Sapma = 0.6256 şeklinde değerleri alınmış, validasyon setinden ise R=0.4489; R2= 0.2015 Standart Sapma = 0.5623 değerleri elde edilmiştir. Kalibrasyon aralığı 1.074 olmuşken, validasyon aralığı 1.577 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak; Türkiye'nin mısır tarımının yoğun yapıldığı 7 farklı bölgesinden toplanan tane mısırın ADF içeriği ile ilgili olarak kalibrasyon geliştirilmeye çalışılan bu araştırmada üzerinde çalışılan numune sayısı doğru ve güvenilir bir kalibrasyon için yeterli gelmemiştir. Bu yüzden daha kapsamlı ve daha fazla numuneyle yapılacak çalışmalara gereksinim bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted for the purpose of establishing NIR calibrations at the determination of the level of Acid Detergent Fiber (ADF) on 320 corn samples collected from seven different regions where corn agriculture was intensively made for the first time in Turkey. 320 corn samples collected were first grind and then spectra were collected separately from each other. Calibration studies were carried out by reference analysis of the corn samples with chemometric (wet chemical) method. In the study, the first derivative gap 2 (SNV) and the multiplicative scatter correction (MSC) were applied as the spectral approach. PLS was also used as a regression analysis method in the study. Calibration set generated is R = 0.5544; R2 = 0.3074 Standard Deviation = 0.6256, R = 0.4489 from the validation set; R2 = 0.2015 Standard Deviation = 0.5623 values were obtained. While the calibration interval was 1,074, the validation interval was set at 1,577. As a result; The number of samples studied in this study was not sufficient for a reliable and accurate calibration in this survey where calibration is being developed with regard to the ADF content of grain corn collected from 7 different regions of Turkey where corn agriculture is intensively cultivated. This means that there is a need for more extensive and more sample work.