Sigara, KOAH, vitamin A, vitamin E, galektin-3, İMA, tas ve tos ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of smoking, COPD, vitamin A, vitamin E, galectin-3, ima, tas and tos relationship
  1. Tez No: 464068
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Sigaranın ve KOAH'ın vitamin A, vitamin E, galektin-3, İMA, TAS ve TOS üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 01.11.2016 ile 15.02.2017 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Sigara Bıraktırma polikliniğine başvuran sigara içen 51 kişi, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran KOAH tanısı almış olan 51 hasta, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Periyodik Muayene polikliniğine başvuran sigara içmeyen ve ek bir hastalığı olmayan 45 kişi alındı. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, KOAH risk faktörlerini ve sigara içme özelliklerini içeren 25 sorudan oluşan bir anket formu yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Hastalara ATS kriterlerine uygun olarak Jaeger marka spirometri cihazı ile Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı solunum fonksiyon laboratuvarında solunum fonksiyon testi uygulandı. Tüm veriler SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma ve median kullanıldı. Chi-square testi, Student-t testi, Mann-Whitney U testi, One Way Anova testi, Kruskal wallis testi, Pearson ve Spearman's rho korelasyon analizleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza katılan kontrol grubunun (n=45) vitamin A düzeyleri median değeri 0,66 mg/L, sigara içen vaka grubunun (n=51) vitamin A düzeyleri median değeri 0,74 mg/L, KOAH vaka grubunun (n=51) vitamin A düzeyleri median değeri 0,73 mg/L olarak bulundu. Sigara içen vaka grubunun vitamin A düzeyleri, kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p=0,041). Kontrol grubunun (n=45) vitamin E düzeyleri median değeri 10,50 mg/L, sigara içen vaka grubunun (n=51) vitamin E düzeyleri median değeri 12,68 mg/L, KOAH vaka grubunun (n=51) vitamin E düzeyleri median değeri 11,00 mg/L olup istatistiksel açıdan üç grup arasında anlamlı farklılık bulunamadı (p=0,092). Kontrol grubunun (n=45) galektin-3 düzeyleri median değeri 11,80 ng/mL, sigara içen vaka grubunun (n=51) galektin-3 düzeyleri median değeri 11,41 ng/mL, KOAH vaka grubunun (n=51) galektin-3 düzeyleri median değeri 15,40 ng/mL olarak bulundu. KOAH vaka grubunun galektin-3 düzeyi, kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p=0,001). KOAH vaka grubunun galektin-3 düzeyi, sigara içen vaka grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p=0,001). Kontrol grubu ile sigara içen vaka grubu arasında istatiksel açıdan anlamlı farklılık bulunamadı (p=0,713). Kontrol grubunun (n=45) İMA düzeyleri median değeri 1,01 absorbans ünite, sigara içen vaka grubunun (n=51) İMA düzeyleri median değeri 1,02 absorbans ünite, KOAH vaka grubunun (n=51) İMA düzeyleri median değeri 0,97 absorbans ünite olup istatistiksel açıdan üç grup arasında anlamlı farklılık bulunamadı (p=0,768). Kontrol grubunun (n=45) TAS düzeyleri ortalaması 1,32±0,16 mmol/L, sigara içen vaka grubunun (n=51) TAS düzeyleri ortalaması 1,37±0,18 mmol/L, KOAH vaka grubunun (n=51) TAS düzeyleri ortalaması 1,46±0,23 mmol/L olarak bulundu. KOAH vaka grubunun TAS düzeyi, kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p=0,001). KOAH vaka grubunun TAS düzeyi, sigara içen vaka grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p=0,043). Kontrol grubu ile sigara içen vaka grubu arasında istatiksel açıdan anlamlı farklılık bulunamadı (p=0,439). Kontrol grubunun (n=45) TOS düzeyleri ortalaması 4,16±1,53 µmol/L, sigara içen vaka grubunun (n=51) TOS düzeyleri ortalaması 4,64±1,55 µmol/L, KOAH vaka grubunun (n=51) TOS düzeyleri ortalaması 4,45±1,94 µmol/L olup istatistiksel açıdan üç grup arasında anlamlı farklılık bulunmadı (p=0,383). Sonuçlar: Sigara ve KOAH mortalite-morbidite sıklıkları nedeniyle dünya genelinde önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. KOAH patofizyolojisinin daha iyi bilinmesi daha erken önlem almada ve mevcut hastaları tedavi etmede bize yardımcı olacaktır. Çalışmamız sonucunda serum galektin-3 seviyesinin KOAH'lılarda, sağlıklı kişilere ve sigara içen kişilere göre daha yüksek olduğunu gösterdik. Ayrıca sigara içicilerinin serum galektin-3 düzeyinin, sigara içmeyenlere göre yüksek olduğunu gösterdik. KOAH hastalarının serum galektin-3 seviyesinin daha yüksek olduğu göstererek, galektin-3 proteininin KOAH oluşumunda, hastalık şiddetinin değerlendirilmesinde ve hastalığın seyrinde önemli fonksiyonlarının bulunabileceğini düşünmekteyiz. Galektin-3'ün fibrozis ve kronik inflamasyondaki rolü göz önünde bulundurularak, KOAH'ta gelişen kronik inflamasyon ve fibrozisin engellenmesi ile ilgili yeni tedavi süreçlerinin başlayabileceğinin öngörmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to evaluate the effects of smoking and COPD on vitamin A, vitamin E, galectin-3, IMA, TAS and TOS. Materials and Methods: This study was carried out between the dates of 01.11.2016 and 15.02.2017 in Selçuk University Faculty of Medicine Family Medicine 51 patients who applied to the policlinic of smoking cessation and 51 patients who were referred to Selçuk University Chest Diseases policlinic of Selçuk University Medical Faculty, Selcuk University Faculty of Medicine Department of Family Physician Periodic Examination policlinic 45 persons were enrolled who did not smoke and had no additional disease. A questionnaire consisting of 25 questions including participants' sociodemographic characteristics, COPD risk factors and smoking characteristics was administered by face-to-face interview method. Jaeger brand spirometry device was applied in accordance with the criteria of the patient ATS and respiratory function test was performed in respiratory function laboratory of Selcuk University Faculty of Medicine Chest Diseases Department.SPSS for Windows 21.0 statistical software was used in the analysis of all the data. Percentage, mean, standard deviation and median were used to evaluate the data. Chi-square test, Student's t-test, Mann-Whitney U test, One Way Anova test, Kruskal-Wallis test, Pearson and Spearman's rho correlation analysis were used. Results: Vitamin A levels of the participant control group (n=45) median value of 0,66 mg/ l, vitamin A levels of the smoker group (n=51) median value of 0,74 mg/l, COPD case group (n=51) vitamin A levels were found to be median value 0,73 mg/l. Vitamin A levels of the smoker group were statistically higher than control group (p = 0.041). Vitamin E levels of the participant control group (n=45) median value of 10,50 mg/l, vitamin E levels of the smoker group (n=51) median value of 12,68 mg/l, COPD case group (n=51) vitamin E levels were found to be median value 11,00 mg/l and statistically no significant difference was found between the three groups (p=0,092). In the control group (n = 45), galectin-3 levels were median 11,80 ng / mL, galactin-3 levels were 11,41 ng / mL in the smoker group (n = 51) Galectin-3 levels were found to be median 15,40 ng / mL. The galectin-3 level of the COPD case group was statistically significantly higher than the control group (p = 0.001). The galectin-3 level of the COPD case group was statistically significantly higher than the smoking case group (p = 0.001). No statistically significant difference was found between the control group and the smoking case group (p = 0,713). The IMA levels of the control group (n = 45) were 1.01 for the median value, and the IMA levels for the smoker group (n = 51) were 1.02 for the median value and 1.02 for the absorbance unit. There were 97 absorbance units and statistically no significant difference was found between the three groups (p = 0,768). The mean TAS levels of the control group (n = 45) were 1.32 ± 0.16 mmol / L, the TAS levels of the smoker group (n = 51) were 1.37 ± 0.18 mmol / 51) The mean TAS levels were found to be 1,46 ± 0,23 mmol / L. The TAS level of the COPD case group was statistically significantly higher than the control group (p = 0.001). The TAS level of the COPD case group was statistically significantly higher than that of the smoking case group (p = 0.043). There was no statistically significant difference between the control group and the smoking case group (p = 0.439). The mean TOS levels of the control group (n = 45) were 4,16 ± 1,53 μmol / L, the TOS levels of the smoker group (n = 51) were 4,64 ± 1,55 μmol / L, 51) The mean TOS levels were 4,45 ± 1,94 μmol / L and statistically there was no significant difference between the three groups (p=0,383). Conclusions: Smoking and COPD continue to be an important public health problem worldwide due to the frequent mortality and morbidity. A better understanding of the pathophysiology of COPD will help us to take earlier measures and treat existing patients. Our study showed that serum galectin-3 levels were higher in COPD patients than healthy and non-smokers. We also showed that the level of serum galectin-3 was higher in smokers than in non-smokers. We think that galectin-3 protein may have important functions in COPD formation, evaluation of disease severity and course of disease by showing that serum galectin-3 level is higher in COPD patients. Considering the role of galectin-3 in fibrosis and chronic inflammation, we anticipate that new treatments for chronic inflammation and fibrosis in COPD may begin.