Görev odaklı eğitimin romatoit artrit hastalarında kuvvet, ağrı ve becerikliliğe etkisi
Task - oriented training on the effects of rheumatoid arthritis patients on pain, strenght and dexterity
  1. Tez No: 464097
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÖZÇELEP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN, PROF. DR. HANEFİ ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, görev odaklı eğitimin romatoid artritli hastalarda ağrı, kuvvet ve beceriklilik üzerine olan etkisini araştırmak amacıyla tasarlanmıştır. Çalışmaya romatoid artrit tanısı almış 46 birey dahil edilmiştir. Bireyler randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubunda el ve parmaklara izometrik kuvvetlendirme egzersizleri, normal eklem hareket açıklığı egzersizleri ve mobilizasyon uygulanmış, çalışma grubuna ise görev odaklı eğitim verilmiştir. Hastalar haftada 2 kez, 5 hafta boyunca bu egzersizleri fizyoterapist kontrolünde yapmıştır. Sonuçlar tedavi öncesi ve 5 haftalık tedavi sonrasında değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler, Vizüel Analog Skala, Nine Hole Peg, Jamar El Dinamometresi, Sağlık Değerlendirme Anketi ve Duruöz El İndeksi ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effect of task-focused training on pain, strength, and resourcefulness in patients with rheumatoid arthritis. Forty-six individuals who were diagnosed with rheumatoid arthritis participated in this study. The patients were randomly divided into two groups. The control group was trained on hands and fingers with isometric strengthening exercises, normal range of motion exercises and mobilization source, and task-oriented training in addition to these. Patients perform these exercises twice a week for 5 weeks under physiotherapist control. The results were not evaluated before treatment and after 5 weeks of treatment. The evaluations were performed with Visual Analog Scale, Nine Hole Peg, Jamar Hand Dynamometer, Health Assessment Questionnaire and Duruoz Hand Index.