Değişik heparin türevlerinin sıçanlarda deneysel ağrı ve inflamasyon modelleri üzerine etkisi
Effects of different heparin derivatives on experimental pain and inflammation models in rats
- Tez No: 464105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNNUR ÖZBAKIŞ DENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamızda, sıçanlarda değişik heparin türevlerinin (heparin, enoksaparin ve bemiparin) akut ve kronik anti-inflamatuvar ve analjezik etkilerinin var olup olmadığını araştırdık. Çalışmamızda akut inflamasyon karragenin modeli, kronik inflamasyon koton-pellet granüloma testi, analjezik etki hot-plate ağrı modeli ile değerlendirildi. Akut inflamasyon ve ağrı çalışmalarında heparin (100-500-1000 Ü/kg), enoksaparin (100-200-400 Ü/kg) ve bemiparin (125-250-500 Ü/kg) dozlarında kullanıldı. Karragenin pençe ödemi modelinde, pençe hacimleri, iki ayak arasındaki ağırlık farkları ve histopatolojik olarak değerlendirildiğinde heparin (100-1000 Ü/kg) kontrol grubuna göre belirgin antiinflamatuvar etki göstermiştir (p0.05). Bemiparin ise sadece düşük dozda (125 Ü/kg) 2. ve 3.saatte inflamasyonu azaltmış (p0.05) ancak iki ayak arasındaki ağırlık farkı ve histopatolojik sonuçlar bunu desteklememiştir. Enoksaparin ise anlamlı antiinflamatuvar etki göstermemiştir. Koton-pellet granüloma testinde heparin (1000 Ü/kg) ve bemiparin (125 Ü/kg) belirgin antiproliferatif etkiler göstermiş. Hot-plate testinde, enoksaparin (100, 200 ve 400 Ü/kg) genel olarak tüm ölçümlerde anlamlı antinosiseptif etki gösterirken, heparin(tüm dozlarda) ve bemiparin (125 Ü/kg) ise sadece 30.dakikada belirgin antinosiseptif etki göstermişlerdir. Sonuç olarak, heparin ve bemiparin akut ve kronik antiinflamatuvar ve erken dönemde antinosiseptif etkiler göstermişlerdir. Akut antiinflamatuvar etkilerinin bazı nöromediyatörlerin (histamin, serotonin, kinin, prostaglandin vb, salınımı) ve aktive pıhtılaşma faktörlerinin inhibisyonuna bağlı olabileceğini, sergiledikleri kronik antiinflamatuvar etkilerinin ise bazı kronik inflamatuvar hastalıklar için olumlu bir özellik olduğunu düşünmekteyiz. Çalışmamızda, enoksaparinin sadece antinosiseptif etkiler göstermesi ise, bu etkilerinin farklı mekanizmalar üzerinden olabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study, we investigated whether different heparin derivatives (heparin, enoxaparin and bemiparin) have acute and chronic anti-inflammatory and analgesic effects in rats. In our study, acute inflammation in carrageenan model, chronic inflammation in cotton-pellet granuloma test and analgesic effect by hot-plate pain model were evaluated. In acute inflammation and pain studies, heparin (100-500-1000 U/kg), enoxaparin (100-200-400 U/kg) and bemiparin (125-250-500 U/kg) doses were used. In carrageenan induced paw edema model in rats, heparin (100-1000 Ü/kg) showed significant anti-inflammatory effect compared to the control group based on paw volumes, weight differences between the two feet and histopathologic evaluations. Bemiparin reduced inflammation at 2nd and 3rd h only at low doses (125 U / kg), but the weight difference between the two feet and histopathological results did not support this. Enoxaparin did not show significant anti-inflammatory effect. Heparin (1000 U/kg) and bemiparin (125 U / kg) showed significant antiproliferative effects in the coton-pellet granuloma test. In the hot-plate test, enoxaparin (100, 200 and 400 U / kg) showed significant antinociceptive effects in all measurements, whereas heparin (at all doses) and bemiparin (125 U / kg) showed significant antinociceptive effect only at the 30th minute. In conclusion, heparin and bemiparin showed acute and chronic antiinflammatory and early phase antinociceptive effects. We think that acute antiinflammatory effects may be due to the inhibition of some neuromediators (histamine, serotonin, prostaglandin, etc) and active coagulation factors, while their chronic antiinflammatory effects may be a favorable feature for some chronic inflammatory diseases. In our study, enoxaparin showed only antinociceptive effect and this may be through a different mechanisms.