Amatör erkek sporcularda Q açısı ile statik ve dinamik denge arasındaki ilişki
Relationship between Q angle and static and dynamic balance on amateur male athletes
  1. Tez No: 464115
  2. Yazar: DİDEM BENGİSU KEBAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE SERAP İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı amatör erkek sporcularda Q açısı ile statik ve dinamik denge arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Amatör erkek sporcularda Q açısının statik ve dinamik dengeyle ilişkisini inceleyen bu çalışmaya yaş ortalaması 22,8 ± 3,7 olan 18-30 yaş arası 66 katılımcı dahil edildi. Tüm katılımcıların Pro-Kin Sistem Technobody ile dinamik denge değerlendirmesi, Flamingo Denge Testi ile statik denge değerlendirmesi, New York Postür Analizi ile postür değerlendirmesi, elektronik dinamometre ile alt ekstremite ve gövde kaslarının kuvvet ve esneklik değerlendirmeleri yapıldı. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda Q açısı değerlerinin ayakta duruş pozisyonunda sağ ekstremitede 10,7° ± 1,3°; solda 10,7° ± 1,7°; sırtüstü pozisyonda sağ ekstremitede 11,0° ± 1,2°; solda 11,0° ± 1,3° olduğu belirlendi. Her iki pozisyonda da sağ ve sol ekstremite Q açısı değerlerinde anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Denge ve Q açısı arasındaki ilişki incelendiğinde sağ ayak, sol ayak ve her iki ayak üzerindeki denge ile Q açısı arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between Q angle and static and dynamic balance on amateur male athletes. The study included 66 partipicants aged between 18 and 30 years with an average age of 22,8 ± 3,7 years. Pro-Kin system technobody and flamingo balance test were used to assess dynamic and static balance respectively. New York Posture Analises Scale and electronic dynamometer were used to evaluate posture and the strength of lower extremity and trunk muscles respectively and also the flexibility of the lower extremity and trunk muscles were assesed. In consequence of statistical analyses,the values of Q angle in standing position were defined 10,7° ± 1,3° in right extremity, 10,7° ± 1,7° in left extremity. The values of Q angle in supine position were detected 11,0° ± 1,2° in right extremity, 11,0° ± 1,3° in left extremity. There was no difference between Q angle of right and left extremity in both position(p>0,05). There was no relationship between Q angle and static and dynamic balance(p>0,05).