Association of tumor necrosis factor (TNF) alpha and beta polymorphism in coronary artery disease
Koroner arter hastaliğinda tümör nekroz faktörü (TNF) alfa ve beta polimorfizm birliğinin'
- Tez No: 464122
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Koroner Arter Hastalığı veya Ateroskleroz, dinamik ve ilerleyici bir inflamatuar patolojidir ve dünyadaki en sık görüen ölüm nedenidir. Bu çalışmada, Ateroskleroz gelişiminde, ilerlemesinde ve komplikasyonlarında anti-inflamatuar sitokinlerin rolüyle ilgili güncel bilgileri bir araya getirerek, Tümör Nekroz Faktörü (TNF) Alfa ve Beta polimorfizmlerinin KAH riski ile ilişkili olup olmadığı araştırdık. Genotiplendirme, Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu temelli teknik ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda koroner arter hastalığı olan hasta grubu (n:50) ile kontrol grubu (n:50) arasında hiperlipidemi, sigara kullanımı, obezite ve diyabet gibi risk faktörlerinin ve Tümör Nekroz Faktörü (TNF) Alfa ve Beta Polimorfizmlerının karşılaştırılması amaçlandı. Hasta ve kontrol gruplarının karşılaştırılmasında erkek cinsiyet (p=0.0860) ve sigara tüketimi (p=0.110) ve diyabet (p=0.026) risk faktörü olduğu gözlendi. Hasta grubunda total kolestrol (p=0.102) ve LDL (p=0.178) düzeyleri yüksek, HDL (p=0,040) düzeyleri ise daha düşük olarak saptanmıştır. Hasta ve kontrol örneklerinin Tümör Nekroz Faktörü Alpha (TNFα) genotip dağılımları incelendiğinde gruplar arasında anlamlı olarak farklılık saptanmadı. Homozigot Mutant Genotipin değerlendirmesi hasta grubunda anlamlı seviyede fazla olduğu belirlenmesi (p=0.004). Bu genotipin kardioyovasküler riski 12.2-kat arttırdığı gözlendi (OR=12.250, 95% CI=1.504-99.798; p=0.004). Tümör Nekroz Faktörü (TNF) Beta polimorfizmleri ile KAH arasında bir ilişki saptanmamıştır. Bireylerin genetik yatkınlığı erken yaşam evrelerinde yeni yaklaşımlarla belirlenebilir ve böylece koroner arter hastalığına karşı alınan yeni tedbirlerle hastalık oluşumunun önlenebileceği izlenimi edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coronary Artery Disease or Atherosclerosis is a dynamic and progressive inflammatory pathology and is the major cause of death and disability worldwide. The purpose of this study is to bring together the current information concerning the role of pro- and anti-inflammatory cytokines in the development, progression, and complications of atherosclerosis. The aim of the study was to assess whether these Tumor Necrosis Factor (TNF) Alpha and Beta polymorphisms were related to the risk of CAD or not Genotyping was performed with techniques based on Real Time-Polymerase Chain Reaction. In our study we compared patient group (n:50) which have coronary artery disease and control group (n:50) about risk factors such as hyperlipidemia, smoking, obesity and diabetes and their association between Tumor Necrosis Factor (TNF) Alpha and Beta polymorphisms and Coronary Artery Disease. In the comparison of the patient and control groups, male gender (p=0.0860) and cigarette consumption (p=0.110) and diabetes (p=0.026) were assumed to be the risk factors . Total cholesterol (p=0.102) and LDL (p=0.178) levels were high, HDL (p=0,040) levels were found to be lower in patients group. Tumor Necrosis Factor Alpha (TNFα) genotype was significantly higher in patients group compared to control group. The frequency of the Hemozygote Mutant Genotype was found to be significantly higher in patients compared to controls (p=0.004). The cardiovascular risk for Homozygote Mutant Genotype was 12.2-times increased in patients compared with the control group (OR=12.250, 95% CI=1.504-99.798; p=0.004). No association was found about those Tumor Necrosis Factor (TNF) Beta polymorphisms and CAD between the groups. Genetic predisposition of individuals can be determined with new approaches in the early life stages and thus disease formation can be prevented with new measures taken against Coronary Artery Disease .