Rozasea hastalarında karotis intima-media kalınlığı ile serum proinflamatuar sitokin düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Relationship between carotid intima-media thickness and serum proinflammatory cytokines in rosacea patients
- Tez No: 503826
- Danışmanlar: PROF. MEHMET SALİH GÜREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç:Kronik inflamatuar bir deri hastalığı olarak kabul edilen rozaseada artmış kardiyovasküler risk olabileceği bazı çalışmalarda öne sürülmüştür. Çalışmamızın amacı rozasea hastalarında karotis intima media kalınlıklarını(KİMK)ölçerek subklinik ateroskleroz riskini belirlemek ve bu değerlerin serum inflamatuar belirteçleriyle olan ilişkisini araştırmaktı. Gereç ve Yöntem:Çalışmaya klinik olarak rozasea tanısı konulan 44 hasta ile yaş ve cinsiyet uyumlu 44 sağlıklı kontrol alındı. Geçirilmiş kardiyovasküler hastalık öyküsü olan ve kardiyovasküler risk faktörlerine sahip olan kişiler çalışmaya dahil edilmedi.Demografik, antropometrik ve klinik veriler kaydedildi. Hematolojik ve biyokimyasal parametreler, serum interlökin-1beta (IL-1β), interlökin-6 (IL-6), tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α) ve high sensitive C-reactive protein (hs-CRP) düzeyleri ölçüldü. KİMK ölçümleri yüksek çözünürlüklü renkli doppler ultrasonografi ile yapıldı. Bulgular: Hasta ve kontrol grubunun ortalama KİMK değerleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı(p>0,05). Göz tutulumu olan hastalarda ortalama KİMK değerigöz tutulumu olmayan gruba göre anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,008). Hastalık şiddeti orta-şiddetli olan grupta ortalama KİMK değeri hastalık şiddeti hafif olan gruptan anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,047).
Özet (Çeviri)
Objectives: Several studies suggest an increased cardiovascular risk in rosacea, which is considered a chronic inflammatory skin disease. The purpose of our study is to determine the risk of subclinic atherosclerosis by measuring the carotid intima media thickness (CIMT) in rosacea patients and investigate the association between CIMT values and serum inflammation markers. Materials and Methods: 44 patients clinically diagnosed with rosacea and 44 age- and sex-matched control subjects were included in the study. People with previous cardiovascular disease history and cardiovascular risk factors were excluded from the study. Demographic, anthropometric and clinical data were recorded. Hematological and biochemical parameters, serum interleukin-1 beta (IL-1β), interleukin-6 (IL-6), tumor necrosis factor-alpha (TNF-α) and high sensitive C-reactive protein (hs-CRP) levels were measured. CIMT were measured with high resolution and color doppler ultrasonography. Results: There was no significant difference between the mean CIMT values of the patient and control group (p>0,05). Patients with ocular involvement had a significantly greater CIMT compared to the group without ocular involvement(p=0,008).