Bipolar bozukluk ı ve bipolar bozukluk II hasta gruplarının kendi aralarında ve sağlıklı kontrol grubu ile dürtüsellik açısından karşılaştırılması
Comparison of bipolar disorder i, bipolar disorder II and healthy control groups in terms of impulsivity
  1. Tez No: 464128
  2. Yazar: ÖZER KARABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAAN KORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Giriş Dürtüsellik haz ve doyum için kontrolsüz bir şekilde ani eylemlerde bulunma eğilimi veya olumsuz sonuçlarını dikkate almaksızın iç ya da dış uyaranlara karşı planlanmamış tepkiler vermeye yatkınlık olarak tanımlanabilir. Sabit bir özellik (trait) olarak dürtüsellik, durağan olmayan, dengesiz bir hastalık sürecinin sonucu olarak ya da kötü gidişe yatkınlık oluşturan biyolojik faktörlerin ifadesi olarak bipolar bozukluğun uzun süreli seyri ile potansiyel olarak ilişkilidir. Literatürde bipolar bozukluk alt tipleri ve klinik değişkenler ile dürtüsellik ilişkisine dair az sayıda çalışma bulunmaktadır. Amaç Araştırmamızın amacı dürtüsellik ile bipolar bozukluk alt tipleri ile farklı klinik değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu alt tipleri sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırmaktır. Ayrıca dürtüsellik ile hastalık gidişi sırasında görülebilecek belirtiler, komplikasyonlar ve işlevsellik düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pendik EAH psikiyatri polikliniğine başvuran, bipolar bozukluk (BP) tanısı konulan ötimik dönemdeki 92 hasta (BPI=50, BPII=42) ve yaş, cinsiyet, eğitim süreleri hastalar ile benzer olan 50 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edilmiştir. Tanıyı kesinleştirmek ve eşlik eden psikiyatrik bozuklukları belirlemek, sağlıklı kontrol grubunda psikiyatrik hastalıkları dışlamak amacıyla SCID-I ve SCID-II, hastaların ötimik dönemde olduklarını belirlemek amacı ile HAM-D ve YMRS, işlevsellik değerlendirmesi için Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği, dürtüsellik değerlendirilmesi için ise hasta ve sağlıklı kontrol gruplarına Baratt Dürtüsellik Ölçeği (BDÖ-11) uygulanmıştır. Bulgular Bipolar bozukluk hastaları ve sağlıklı kontrollerin BDÖ-11 toplam ve alt puanlarında anlamlı farklılık görülmüştür (tüm p değerleri < 0.05). BPI ve BPII gruplarının sağlıklı kontroller ile karşılaştırılmasında BPII hastalarının BDÖ toplam puanı, motor dürtüsellik alt puanı ve plansızlık dürtüselliği alt puanı; BPI hastalarının ise sadece motor dürtüsellik alt puanı sağlıklı kontrollere kıyasla anlamlı şekilde yüksek saptanmıştır. BPI ve BPII gruplarının arasındaki karşılaştırmada BDÖ-11 puanlarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Yüksek BDÖ-11 puanlarının alkol riskli kulanım öyküsü olması (BPII hariç), II.Eksen ek tanı olması (BPII hariç), geçmişte I.Eksen ek tanı olması, toplam dönem ve depresif dönem frekansı (BPI hariç), depresif dönem sayısı, toplam dönem süresinin hastalık süresine oranı (BPII hariç) ile ilişkili olduğu görülmüştür. Ayrıca işlevsellikte bozulma ve eşik altı depresif belirtiler tüm hasta gruplarında yükselmiş dürtüsellik düzeyleri ile ilişkili bulunmuştur. Sonuç Bu sonuçlar artmış dürtüselliğin bipolar bozukluk hastalarında süreğen (trait) bir özellik olduğunu ve daha şiddetli hastalık seyri ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak, sonuçlarımız BPII hastalarının BPI hastalarına kıyasla daha çekirdek dürtüsel özelliklere sahip olduğuna işaret etmektedir. Anahtar kelimeler bipolar bozukluk I ve II, dürtüsellik, işlevsellik
Özet (Çeviri)
Introduction Impulsivity can be defined as an uncontrolled tendency to engage in abrupt actions for gratification or pleasure, or as a predisposition toward unplanned reactions to internal or external stimuli, without regard to their negative consequences. Trait impulsivity is potentially related to the long-term course of bipolar disorder, whether as a consequence of unstable illness or as an expression of biological factors predisposing to a severe course. There are limited number of studies focusing on the relationship between impulsivity and clinical variables in bipolar disorder subtypes. Objective The objective of our study is to investigate the correlation with impulsivity and different clinical variables in bipolar disorder subtypes and to compare them with healthy controls. Furthermore we aimed to examine the relationship between impulsivity and the symptoms seen in the course of illness, complications, levels of functionality. Methods A total of 92 euthymic patients who met DSM-IV criteria for bipolar I disorder (BD-I) (n=50), bipolar II disorder (BD-II) (n=42) and 50 healthy controls participated in the present study. Diagnostic interviews of the study group were conducted with the Turkish versions of the Structured Clinical Interview for DSM Disorders (SCID-I and SCID-II). The clinical state of patients was determined by using the Young Mania Rating Scale (YMRS) and the Hamilton Depression Rating Scale (HDRS). The Functioning Assessment Short Test (FAST) and the Barratt Impulsiveness Scale (BIS-11) were used to assess functional outcome and impulsivity. Results Bipolar patients and healthy controls had significantly different BIS-11 total score and subscores (all p values < 0.05). Comparison of BD-I and II patients with healthy control subjects revealed that BIS-11 total score, motor impusiveness subscale and nonplanning impulsiveness subscale scores were significantly higher in patients with BD-II than healty control subjects, but BD-I patients only differentiated in motor impulsiveness subscale. No differences were found relating to BIS-11 scores between BD-I and II patients. Higher BIS-11 total scores were associated with alcohol misuse (not in BD-II), axis II comorbidity (not in BD-II), axis I comorbidity in the past, frequency of total and depressive episodes (not in BD-I), number of depressive episodes, ratio of total symptomatic period and duration of disease (not in BD-II). Elevated BIS-11 scores were also associated with functional impairment and subsyndromal depressive symptoms in all of the BD groups. Conclusion These results show that increased self-reported impulsiveness is a trait feature of patients with BD and it is associated with more severe course of illness. In addition, our results may indicate that the BD-II group has more prominent impulsivity traits in comparison with the BD-I group. Keywords bipolar disorder I and II, impulsivity, functionality