Psikotik bozukluklarda görsel algı değişikliklerinin bütüncül olarak incelenmesi ve klinik özelliklerle ilişkisinin araştırılması
Integrated assessment of visual perception abnormalities in psychotic disorders and their relationship with clinical characteristics
  1. Tez No: 464131
  2. Yazar: HALİDE BİLGE TÜRKÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Şizofrenide görsel algının farklı işlevlerinde çok sayıda değişiklik gösterilmiş; bu değişikliklerin prevelansının yüksek olduğu, bazılarının psikotik dönem öncesinde saptanabildiği gösterilmiştir. Ancak son derece karmaşık bir zeminde oluşan bu değişikliklerin, tek başına yeterli yordayıcı güçleri bulunmamaktadır. Bu araştırmanın amacı, psikotik bozukluklarda değiştiği gösterilmiş görsel algı işlevlerinden hangilerinin birlikte incelenmesinin hasta ve kontrol grupları arasında yüksek ayrım gücü sağlayacağını saptamak, bu test gruplarının birleştirilmiş performans göstergelerinin hastalık şiddeti ve şizotipal özelliklerle ilişkisini araştırmaktır. Yöntem: Bu amaçla Harvad Üniversitesi McLean Hastanesi'ne başvurmuş ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 26 şizofreni ve şizoaffektif bozukluk hastası ile 21 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara uygulanan bir test bataryası ile şu beş ayrı görsel işlev değerlendirilmiştir: görsel-uzamsal çalışma belleği, hız ayrımı, kenar birleştirme, boyut algısı ve görsel geri maskeleme. Hastalık şiddeti PANSS ile, kontrol grubunda şizotipal özellikler ise Şizotipal Kişilik Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction:Visual system has increasingly been recognised as an important site of pathology and dysfunction in schizophrenia. Research in schizophrenia has demonstrated a wide variety of perceptual deficits that have implicated abnormalities at various levels of the visual system. These impairments were documented to have high prevalence among patients with schizophrenia and individuals at high genetic risk. The aim of this study was to develop a comprehensive task battery evaluating different visual perceptual functions in patients with psychosis and to assess discriminative power of these task groups along with their relationship with clinical characteristics. Methods: 26 patients with schizophrenia and schizoaffective disorder (mean age = 43.7, 65.4% male) , and 21 healthy control subjects (mean age= 40.78, 52.38% male), ages 18-60, participated in the study. Five different areas of visual functioning have been evaluated using a task battery: visuospatial working memory (WM), velocity discrimination(VD), contour integration(CI), illusory size perception and backward masking. Symptom severity was evaluated using Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), and schizotypal traits in healthy controls were assessed using Schizotypal Personality Questionnaire (SPQ).