Migren hastalarında bağlanma özellikleri ve algılanan sosyal desteğin yeti yitimine etkisi
The effect of attachment styles and perceived social support on disability in migraine patients
  1. Tez No: 464137
  2. Yazar: EMRE KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL SAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Giriş Migren, temelde ataklarla seyreden, mide bulantısı, fotofobi, fonofobi ve fokal nörolojik belirtilerin eşlik edebildiği, genellikle tek taraflı bir baş ağrısı tipidir. Yüksek prevelans ve sosyoekonomik sonuçlarıyla migren, nörolojik hastalıklar arasında en fazla yeti yitimine neden olan hastalıktır. Kronik migren (KM) ise epizodik migrene (EM) kıyasla ağrı sıklığının daha fazla ve ağrı sürelerinin daha uzun olduğu, daha fazla yeti yitimi, hayat kalitesinde düşüş ve yüksek komorbidite oranları görülen bir migren formudur. Amaç Bu çalışmada EM, KM hastaları ve kontrollerde bağlanma, algılanan sosyal destek, somatizasyonla ilişkili faktörler ile depresyon ve anksiyetenin değerlendirilmesi, bu değişkenlerin EM ve KM hastalarının yeti yitimleri üzerine olası etkilerini saptamayı amaçladık. Yöntem Çalışmamıza EM tanısı alan 80, KM tanısı alan 35 hasta ve 50 kontrol dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE), Erişkin Bağlanma Biçimi Ölçeği-birinci bölüm (EBBÖ-1), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Hastane Anksiyete ve Depresyon (HAD) Ölçeği, Bedensel Duyumları Abartma Ölçeği (BDAÖ), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20) ve Whiteley İndeksi (Wİ-7), migren olgularına da ek olarak Migrene Bağlı Yeti Yitimi Ölçeği (MİDAS), Vizüel Analog Skala (VAS) uygulandı. Bulgular KM grubunda EM grubu ve kontrol grubuna kıyasla güvensiz bağlanma biçimi gösterenlerin oranı daha yüksek bulunmuş, KM grubunun aleksitimi, sağlık anksiyetesi, depresyon ve anksiyete skorlarının EM ve kontrol grubu ortalamasından daha yüksek, algılanan sosyal destek skor ortalamasının ise daha düşük olduğu görülmüştür. EM hastalarında yeti yitiminin yordayıcıları sırasıyla ağrı sıklığı, ağrı şiddeti ve güvensiz bağlanma olarak tespit edilirken, KM hastalarında yeti yitiminin yordayıcısının temel olarak güvensiz bağlanma olduğu saptanmıştır. Sonuç Migren hastalarında görülen yüksek güvensiz bağlanma oranları, somatizasyon, depresyon ve anksiyete düzeyleri düşünüldüğünde, bu kişilerin tedavileri planlanırken hasta merkezli yaklaşımlar oluşturarak psikiyatri merkezleri ile işbirliği içinde ele almanın migrenin kronikleşmesini önlemenin yanı sıra yeti yitiminin de dahil olduğu ağrının olumsuz sonuçlarının en aza indirilebilmesine olanak sağlayacağı kanaatindeyiz. Anahtar Kelimeler Migren, Yeti Yitimi, Bağlanma, Somatizasyon
Özet (Çeviri)
Introduction Migraine is a type of headache that is usually unilateral, mostly characterised with an episodic course and mainly accompanied by nausea, photophobia, phonophobia, and focal neurological symptoms. With high prevalence and its unfavourable socioeconomic outcomes, migraine is the most disabling one among neurological diseases. Chronic migraine (CM) is a form of migraine that has a higher incidence and longer pain duration, more disability, lower quality of life, and higher comorbidity than episodic migraine (EM). Objective In this study, we aimed to evaluate attachment styles , perceived social support and somatization related factors, depression and anxiety in EM, CM patients and healthy individuals, and to determine the possible effects of these variables on the disability of EM and CM patients. Methods The study included 80 patients with EM, 80 patients with CM and 50 controls. All participants were evaluated with Sociodemographic Data Form, Experiences in Close Relationships Scale (ECR), The Adult Attachment Scale, The Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), Somatosensory Amplification Scale (SSAS), Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), Whiteley Index (WI-7). In addition of these above, migraine patients were also evaluated with The Migraine Disability Assessment Test (MIDAS) and Visual Analog Scale (VAS) Results In the CM group, the incidence of insecure attachment was higher than that in the EM and healthy control group. The CM group's alexithymia, health anxiety, depression and anxiety scores were higher than the EM and control group and the perceived social support score was lower. The predictors of disability in EM patients were pain frequency, pain severity and insecure attachment, respectively, and CM patients predictor of disability was mainly insecure attachment. Conclusion Considering the high levels of insecure attachment rates, somatization, depression and anxiety levels in migraineurs, we conclude that when deciding the treatment plan, creating patient-centered approaches in cooperation with psychiatric facilities would able to minimize the negative consequences of pain, including disability, as well as preventing chronicity of migraine. Keywords Migraine, Disability, Attachment, Somatization