Acil servise senkop ile başvuran hastalarda kısa ve uzun dönem herhangi bir advers olay oluşma ihtimalini ekarte ettirme açısından oesıl, SFSR ve ASR klinik karar verme kurallarının klinik değerlilikleri ve asr'nin validasyon çalışması.
Acil servise senkop ile başvuran hastalarda kisa ve uzun dönem herhangi bir advers olay oluşma ihtimalini ekarte ettirme açisindan oesil, SFSR ve ASR klinik karar verme kurallarinin klinik değerlilikleri ve asr'nin validasyon çalişmasi.
- Tez No: 464136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ECMEL ONUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Senkop, geçici süreyle bilincin kaybolduğu ve postüral tonusun korunamadığı, herhangi bir tıbbi girişim yapılmaksızın kendiliğinden ve tamamen düzelen belirtiler bütününe denir. Acil servise başvuru nedenleri arasında önemli bir yer tutmasına rağmen, tanısal yaklaşım ve taburculuk açısından yapılması gerekenler henüz tam olarak sistematik hale getirilememiştir. Bu çalışmada, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne belirlenen süre içerisinde senkop nedeniyle başvuran hastalarda hastaneye başvuruları sırasında uygulanan klinik karar verme kurallarının klinik değerlilikleri karşılaştırılmış, bu hastaların belirlenebilen senkop nedenleri, demografik özellikleri ile ilişkisi incelenmiştir. Amacımız senkop hastalarının kısa ve uzun dönemde mortalite ve morbidite öngörme açısından geliştirilen klinik karar verme kuralları olan SFSR, OESİL, EGSYS ve ASK'nın karşılaştırılmasıdır. 2016 yılı Haziran ayı ile 2017 yılı Mart ayı arasında bu nedenle başvuran tüm hastalar - dışlanma kriterlerine sahip değiller ise - çalışma kapsamına alınmışlardır. Çalışma süresince Acil servise“bayılma”şikâyetiyle toplam 156 hasta başvurmuştur. KKK kısa dönem morbitide öngörme açısından karşılaştırılmıştır. Senkop nedenli hastane yatışı ve YBÜ yatışı baz alınmıştır. OESİL, hastane yatışı ve YBÜ yatışı öngörme açısından en değerli risk skorlama sistemi olarak bulunmuştur. SFSR hastane yatışını öngördürmede ikinci sırada, EGSYS ise YBÜ yatışını öngördürmede ikinci sırada bulunmuştur. Çalışmamızda senkop nedenli hastaneye başvuran hastalarda risk sınıflaması yapılırken yaş, SO2 değeri, senkop tetikleyici varlığı, egzersiz senkopu varlığı, özgeçmişinde KKY varlığı, anormal EKG bulguları ve anormal BT bulgularının göz önünde bulundurulması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Syncope is thewhole of symptoms that include temporary loss of consciousness and no preservation of postural tone that rosolves spontaneously and comletely without any medical intervention Despite the fact that syncope is a common presentation toth eemergency department ,the methods to be done in terms of diagnostic approach and discharge have not yet been fully systematized ,yet.In this project, we investigate the clinical values of the clinical decision rules applied to patients with syncope that admitted to the Marmara University Pendik Educational Research Hospital Emergency Service within the specified time and compare the relationship between causes of syncope and demographic characteristics of patients. Our aims is to compare the clinical decision rules of SFSR, OESİL, and ASK which are used in term of short and long term mortality prediction of syncope patients. All patients admitted to emergency room for the reason between june 2016 and march 2017 were enrolled in the study if they did not have exclusion criteria. In the period of study a total of 156 patients aplied to ED with syncope. Clinical decision rules ( CDRs) are compared for the short term morbidity prediction with the syncope-based hospital and intensive care unit ( İCU) admission. OESİL was found to be most valuable risk scoring system in terms of hospital admission and prediction of İCU admission. In our study we shown that ASK is not more valuable than other CDRs. In our study, patients who were admitted to the syncope hospital were classified as having risk, age, SO2 value, syncope trigger presence, presence of exercise syncope, presence of CHF in their history, abnormal EKG findings and abnormal CT findings should be considered.