Erken çocukluk dönemi uyku sorunları aile eğitiminin etkinliği
Effectiveness of parental training for sleep problems in early childhood
- Tez No: 464139
- Danışmanlar: PROF. DR. PERRAN BORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Uyku sorunları erken çocukluk döneminde çocukların yaklaşık %20 ile %30'unu etkileyen çocuk hastalıkları hekimlerinin en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Uyku çocuğun sağlıklı büyüme ve gelişimi için gereklidir ve yetersiz uyku dikkat eksikliği, artmış dürtüsellik, okul başarısında düşüklük, artmış obezite riski ile ilişkilendirilmektedir. Uyku sorunlarının çocuk üzerine olumsuz etkilerinin yanı sıra aile işlevselliğini de bozduğu ileri sürülmektedir. Bu çalışmada davranışsal çocukluk çağı insomnisinin kısa bebek uyku anketi (BISQ) ile tespiti, bebeğin ipuçlarına duyarlı bakım ilkelerini içeren uyku eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi, uyku parametrelerinde ve annenin duygu durumunda iyileşme sağlanması, bu süreçte emzirmenin kesilmeden sürdürülmesi amaçlandı. Ayrıca bir grup süt çocuğunda aktigrafi kullanılarak bu yaş grubunun normatif değerlerinin belirlenmesi planlandı. Çalışmada MÜTFH Sosyal Pediatri Bilim Dalı Çocuk Sağlığı İzlem Polikliniği'nde takip edilmekte olan 6-12 aylık bebekler ve aileleri randomize olarak çalışma ve kontrol gruplarına ayrıldı. Çalışma grubundaki ailelere bebeğin ipuçlarına duyarlı yönteme dayalı uyku eğitimi verildi. Gruplar eğitim öncesi ve 3 ay sonrasında BISQ ile değerlendirildi. Toplam 157 çocuğun %29.2'sinde uyku sorunu olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Sleep problems are one of the most common problems that pediatricians encounter; affecting about 20% to %30 children in early childhood. Sleep is essential for healthy growth and development of a child and insufficient sleep is associated with attention deficit, increased impulsivity, decline in school performance and increased obesity risk. In addition to negative effects on the child, sleep problems are suggested to impair family functioning. In the current study, we aimed to detect Behavioral insomnia of childhood with Brief Infant Sleep Questionnaire (BISQ), assess the effectiveness of sleep training based on cued care, and improve sleep parameters without interrupting breastfeeding. In addition, we determined normative data on actigraphic sleep parameters in a group of infants. Infants aged 6 to 12 months followed up in Marmara University Medical School, Department of Social Pediatrics well- child outpatient clinic are randomly assigned to intervention and control groups. Sleep training based on cued care are given to the parents of infants in the intervention group. Groups are evaluated with BISQ before the training and after 3 months. Out of 157 infants, 29.2% were identified as having sleep problems.