Rektus kılıf bloğu yönteminin etkinliğinin araştırılması
Research on the efficacy of the rectus sheath block
- Tez No: 464200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Ameliyat sonrası dönemde mortalite ve morbiditeyi etkileyen en önemli problemlerden biri postoperatif ağrıdır. Son yıllarda, abdominal cerrahi sonrası ağrı kontrolünde ultrasonografi eşliğinde yapılan rektus kılıf bloğu yöntemi yeni ve etkin bir teknik olarak uygulanmaktadır. Biz de retrospektif olarak yaptığımız bu çalışmada abdominal patoloji nedeniyle umblikus üstü-altı median kesi yapılarak opere olmuş hastalarda ultrasonografi eşliğinde yapılan rektus kılıf bloğu yönteminin etkinliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Temmuz 2014-Mart 2016 tarihleri arasında opere olmuş 235 hastanın dosyasını taradık. Bu dosyalardan; 18-75 yaş arası abdominal patoloji nedeniyle umblikus üstü-altı median kesi yapılarak ameliyat olmuş, postoperatif analjezi için tramadol uygulanmış ve ameliyat sonrası dönemde i.v hasta kontrollü analjezi cihazı ile morfin uygulanan Amerikan Anestezistler Cemiyeti (ASA) fiziksel statüsü 1-3 hastalar belirlendi. Bu kriterleri karşılayan 93 hastadan 13 tanesi takip bilgileri eksik olduğu için çalışmaya dahil edilmedi. Belirlenen 80 hasta intraoperatif rektus kılıf bloğu yöntemi kullanılması yönünden değerlendirildi. Rektus kılıf bloğu uygulanan 40 hasta ve rektus kılıf bloğu uygulanmayan 40 hasta olarak iki farklı grup oluşturuldu. Belirlenen bu iki grup hastada postoperatif ağrı takip formuna kaydedilmiş olan vizuel analog skala (VAS) değeri ve Hasta Kontrollü Analjezi (HKA) cihazından kaydedilmiş olan analjezik sunumu (DEL) ve analjezik isteği (DEM) değerleri karşılaştırıldı. Ayrıca hastanın ifade etmiş olduğu bulantı, kusma ve kabızlık şikayetleri değerlendirildi. Bulgular: Postoperatif VAS değerleri (postoperatif 1, 12, 24.
Özet (Çeviri)
Aim: Postoperative pain is one of the most important problems affecting mortality and morbidity in the postoperative period. In recent years, ultrasound guided rectus sheath block method is applied as a new and effective technique for pain control after abdominal surgery. In this retrospective study, we aimed to investigate the efficacy of ultrasound guided rectus sheath block method in patients who had undergone lower-upper umblical median incision due to abdominal pathology. Material and Methods: We scanned 235 patients' files who underwent abdominal surgery between July 2014 and March 2016. From these files; patients who was between the ages of 18-75 years and had American Society of Anesthesiologists (ASA) physical status 1-3, who had an operation with an lower-upper umblical median incision performed due to abdominal pathology, who received tramadol for postoperative analgesia and who underwent morphine treatment with i.v patient controlled analgesia device after surgical operation were selected. Of the 93 patients who met the criteria above 13 patients were excluded because of lack of follow-up information. The selected 80 patients were evaluated for the use of an intraoperative rectus sheath block method. Two different groups were formed as forty patients with rectus sheath block and forty patients without rectus sheath block. In these two groups of patients visual analogue scale (VAS) values recorded from the postoperative pain follow-up form and analgesic delivery (DEL) and analgesic demand (DEM) values recorded from Patient Controlled Analgesia (PCA) device were compared. In addition, complaints of nausea, vomiting and constipation were evaluated.