Kronik hepatit C hastalarında esansiyel mikst kriyoglobulinemi
Essential mixed cryoglobulinemia in patients with chronic hepatitis C
  1. Tez No: 464201
  2. Yazar: ESMA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİTİRGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Hepatit C virüsü (HCV), dünya genelinde yaklaşık 200 milyon insana bulaşan bir Hepavirüs türü Flaviviridae ailesinin bir üyesidir. HCV ile enfekte olan hastaların yaklaşık %80'inde kronik hepatit gelişir. Bunların % 10-20'si siroza, sirotik hastaların %5'i ise hepatokarsinomaya dönüşür. HCV esas olarak hepatopatik olmasına rağmen, birçok ekstrahepatik belirtileri vardır. HCV'nin en yaygın ekstrahepatik belirtilerinden birisi mikst kriyoglobulinemi (MK)'dir. Altta yatan mekanizmalar tam olarak aydınlatılamamış olmakla birlikte, HCV dolaşan imüunkompleks oluşumunu arttırarak, sistemik immünolojik bozukluklara sebep olduğu, esansiyel mikst kriyoglobulinemi(EMK) gibi ektrahepatik komplikasyonlarınetyopatogenezinde rol alabileceği düşünülmektedir. EMK ile HCV enfeksiyonu arasındaki ilişki iyi bilinmektedir. Bu çalışma, HCV enfeksiyonu ve kriyoglobulinemi arasındaki ilişkiyi araştırmak için tasarlandı. Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji polikliniğinde takip edilen 62 HCV pozitif hasta çalışmaya alındı. Sağlıklı gönüllülerden oluşan 60 Anti HCV negatif kişi kontrol grubu alarak çalışmaya dahil edildi. 62 HCV pozitif ve 60 Anti HCV negatif hastada kriyoglobulin düzeyleri çalışıldı. 62 HCV pozitif hastanın 32'sinde (% 51.6) ve Anti HCV negatif hastaların 17'sinde (% 28,3) kriyoglobulin pozitif bulundu. Kriyoglobülinemi ile yaş, cinsiyet, karaciğer fonksiyon testleri (AST, ALT), AFP, HCV RNA, fibrozis seviyesi, aktivite indeksi arasında korelasyon saptanmadı. Verilerimiz HCV enfeksiyonu ve kriyoglobulinemi arasındaki ilişkiyi doğruladı.
Özet (Çeviri)
Hepatitis C virus (HCV) is a Flaviviridae family member, infecting about 200 million people worldwide. About 80% of HCV-infected patients develop chronic hepatitis. Among them, 10–20% evolve into cirrhosis, while 1–5% of cirrhotic patients display an hepatocarcinoma. Although HCV is primarily hepatopathic,its clinical feature is characterized by the emergence of several extrahepatic manifestations. Mixed cryoglobulinemia (MC), recognized as the most common HCV-induced extrahepatic disease. Although the underlying mechanisms have not been fully elucidated, Its persistence represents a continuous stimulus for host immune system with production of circulating immune complexes. The association between essential mixed cryoglobulinemia (EMC) and HCV infection is well recognized. This study was designed to investigate the association between HCV infection and cryoglobulinemia. 62 HCV positive patiens followed in Necmettin Erbakan University , Infectious diseases and clinical microbiology policlinic and 60 patients Anti HCV negative control group were involved in the study. We studied cryoglobulin levels in 62 HCV positive and 60 Anti HCV negative patients. Essential mixed cryoglobulins were found in 32 (%51.6) of the 62 HCV positive patients and in 17 (%28,3) of the Anti HCV negative patients. No correlation was found between cryoglobulinemia and age, sex, liver function tests (AST, ALT), AFP, HCV RNA, fibrosis level, activity index. Our data confirm the close link between HCV infection and cryoglobulinemia.