Elektif sezaryen operasyonlarında transversus abdominis plan bloğu ile rektus kılıf bloğunun postoperatif analjezik etkinliklerinin karşılaştırılması
Transversus abdominis plane block versus rectus sheath block for postoperative pain after cesarean delivery: A randomized controlled trial
- Tez No: 539227
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Sezaryen operasyonlarında postoperatif analjezi ile sadece ağrının istenmeyen etkileri önlenmekle kalınmaz, aynı zamanda annenin yeni doğan çocuğu ile daha iyi ve erken iletişim kurması sağlanır. Biz bu çalışmada rektus kılıf (RK) bloğu ile transvers abdominis plan (TAP) bloğunun elektif sezaryen operasyonunda postoperatif analjezi etkinliğini karşılaştırdık. Gereç ve yöntem: Etik Kurul onayı ve bilgilendirilmiş hasta onamı alındıktan sonra çalışmaya ASA I-II, 18-45 yaş aralığında, gestasyonel haftası 37 haftadan fazla olan, elektif sezaryen operasyonuna alınacak 90 hasta dahil edildi. Hastalara spinal anestezi bupivakain ve fentanil kullanılarak uygulandı. Operasyon bitiminde hastalara 1 gr iv parasetamol yapıldı ve hasta kontrollü analjezi cihazı ile iv morfin verilimi planlandı. Ardından hastalar kapalı zarf tekniği ile TAP grubu, RK grubu ve kontrol grubu olarak rastgele 3 gruba ayrıldılar. TAP grubuna 20 mL %0,25 bupivakain ile ultrason eşliğinde bilateral TAP bloğu, RK grubuna 20 mL %0,25 bupivakain ile ultrason eşliğinde bilateral rektus kılıf bloğu yapıldı, kontrol grubuna ise blok yapılmadı. Çalışmanın birincil hedefi postoperatif analjezide TAP bloğu ile rektus kılıf bloğunun analjezik etkinliklerini ve opioid kullanım miktarlarını karşılaştırmaktı. İkincil hedefler ise bulantı - kusma gibi yan etkiler ile hasta memnuniyetini karşılaştırmaktı. Bulgular: Postoperatif 2, 3, 6, 12 ve 24.
Özet (Çeviri)
Background: Undesired effects of pain can be prevented with efficient postoperative analgesia in patients who undergo cesarean operations. In addition, relationship with the mother and her new born baby will be provided earlier. With this study, we aimed to compare the postoperative analgesia effects of rectus sheath (RS) block and transversus abdominis plane (TAP) block in patients who undergo elective cesarean operations. Methods: After receiving Ethical Committee approval and informed consent, 90 ASA I- II, aged 18-45 years, have >37 gestation weeks who were scheduled for elective cesarean operation were included to this study. Spinal anesthesia was performed with bupivacaine and fentanyl. At the end of the surgery, 1 gr iv paracetamol was given and the patients were provided with iv morphine patient controlled device. Patients were randomised into three groups with closed envelope technique. Bilateral ultrasound guided TAP block was performed to TAP group with 20 mL 0,25% bupivacaine, bilateral ultrasound guided rectus sheath block was performed to RS group with 20 mL 0,25% bupivacaine and no block was performed to control group. Primary object of this study was to compare the analgesia effects and morphine consumption between TAP block and rectus sheath block. Secondary outcomes were to compare the incidence of nausea and vomiting and the satisfaction rates of the patients.