Ön segment parametreleri açısından standart ve hızlandırılmış cross-linking etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of anterior segment parameters in standard and accelerated cross-linking
- Tez No: 464240
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Keratokonus hastalarında, standart prosedürlü korneal kollajen crosslinking (CXL) ile hızlandırılmış prosedürlü CXL işleminin ön segment parametrelerinde yaptıkları değişimler üzerinden bu iki prosedürün karşılaştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Progressif keratokonus tanısıyla CXL yapılmış olan 92 hastanın 121 gözü bu retrospektif çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar; grup 1 - hızlandırılmış CXL uygulanan ve grup 2 - standart CXL prosedürü uygulanan hastalar olarak iki gruba ayrıldı. Çalışmaya katılan tüm hastaların CXL öncesi ve CXL sonrası 6. ay kontrollerinde; uzak düzeltilmiş görme keskinliği (DCVA), manifest refraksiyon, kornea topografi kayıtları değerlendirildi. Bulgular: Grup 1'de, ortalama keratometrik (Km) değerde, CXL öncesi ve CXL sonrası 6.
Özet (Çeviri)
Aim: Our aim was to compare the standard and accelerated procedure for corneal collagen cross-linking (CXL) as regards the changes in anterior segment parameters. Material and Method: We included 121 eyes of 92 patients who had undergone CXL with a diagnosis of progressive keratoconus in the study. The patients were classified into 2 groups as Group 1 - accelerated CXL and Group 2 - standard CXL. The distance corrected visual acuity (DCVA), manifest refraction and corneal topography were evaluated before and 6 months after CXL in all patients.