Mersin ilinde sağlıklı çocuklarda anlık idrarda kalsiyum ve sitrat düzeyi tayini
Urinary calcium and citrate levels in sopt urine in healty children in mersin provi̇nce
  1. Tez No: 464267
  2. Yazar: CİHAN ORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DELİBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hipositratürinin kalsiyum taşı oluşumu için risk faktörü oluşturduğu kabul edilmektedir. Sitrat kalsiyum ile kompleks oluşturarak, idrarda kalsiyumun çözünürlüğünü arttırarak, kalsiyum fosfat ve kalsiyum oksalat agregasyonunu engelleyerek kalsiyum taşı oluşumu için inhibitör rolü oynar. Çocuklarda tam anlamıyla kabul edilmiş idrar sitrat atılımı için geniş kapsamlı bir referans aralığı bulunmamaktadır. Çalışmamızın amacı 0-18 yaş aralığında sağlıklı çocuklarda anlık idrar örneklemesinde idrar sitrat, kalsiyum ve magnezyum atılımının Mersin ili 0-18 yaş nüfusu gözönüne alınarak Mersin ili için referans aralığını saptamaktır. Çalışmamız kapsamında toplam 563 gönüllü katıldı. Kronik böbrek hastalığı, daha önce böbrek taşı hikayesi olan, nefrotik sendrom, idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıkları bulunan ve kronik olarak ilaç kullanan 15 gönüllü çalışma dışında bırakıldı. Alınan anlık idrar örneklemesinde tam idrar tetkiki uygulanarak glukoz, protein, bilirubin, ürobilinojen, pH, hemoglobin, keton, nitrit, lökosit, dansite, renk ve görüntü tayini ve kalsiyum, kreatinin, magnezyum ve sitrat düzeyleri tespit edilmiştir. Kız ve erkek grupları dört yaş grubunda (0-4,99, 5-9,99, 10-14,99, 15-18,99 yaş) karşılaştırmalı incelenmiş ve gruplar arasında bakılan idrarda sitrat, magnezyum, kalsiyum, kreatinin, sitrat/kreatinin, kalsiyum/sitrat, magnezyum/kalsiyum parametrelerinde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. İdrarda sitrik asit atılımı erkeklerde 174,20 mg/L (28,92-413,80 mg/L), kızlarda 176,80 mg/L (19,20-419,90 mg/L) olarak saptanmıştır. Bununla beraber sitrik asit/kreatinin oranları erkeklerde 30,4 mg/mg kreatinin (2,9-344,7 mg/mg kreatinin), kızlarda ise 39,1 mg/mg kreatinin (03,6-331,1 mg/mg kreatinin) olarak saptanmıştır. Idrardaki kalsiyum/kreatinin atılımı erkeklerde 0,13 mg/mg kreatinin (0,00-0,48 mg/mg kreatinin), kızlarda 0,14 mg/mg kreatinin (0,00-3,31 mg/mg kreatinin) olarak saptanmıştır. Magnezyum/kreatinin oranı erkeklerde 0,09 mg/mg kreatinin (0,08-0,39 mg/mg kreatinin), kızlarda 0,09 mg/mg keratinin (0,03-2,21 mg/mg kreatinin) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hypocitraturia is considered a major risk factor for calcium stone formation. Citrate acts as an inhibitor of calcium urolithiasis by forming complexes with calcium, increasing the solubilty of calcium in the urine, and inhibiting the aggregation of calcium phosphate and calcium oxalate crystals. Hypocitraturia is a frequent co-occurring metabolic abnormality among children and adolescents suffering from renal stones, with a reported incidence of 10–64 %. Along with all these there is no widely accepted reference database of urinary citrate excretion in children. The aim of our study is to determine the citrate, calcium and magnesium level in spot urine sample in children with age between 0-18 at Mersin province considering Mersin province population density. A total of 563 volunteers participated in our study. Fifteen volunteers who had chronic kidney disease, previous kidney stone history, nephrotic syndrome, diabetes mellitus, and volunteers using furosemide, phenobarbital, carbamazepine, phenytoin, salicylate, amiodarone, steroid and urinary tract infection were excluded. Glucose, protein, bilirubin, urobilinogen, pH, hemoglobin, ketone, nitrite, leucocyte, density, color and image quality and calcium, creatine and citrate levels were determined in urine samples taken from urine samples. Citric acid excretion in the urine was 174.20 mg/L (28.92-413.80 mg/L) in males and 176.80 mg/L in females (19.20-419.90 mg/L). However, citric acid/creatinine ratio was found to be 30.4 mg/mg creatinine (2.9-344.7 mg/mg creatinine) in males and 39.1 mg/mg creatinine (03.6-331.1 mg/mg creatinine) in females. Calcium/creatinine excretion in the urine was determined as 0.13 mg/mg creatinine (0.00-0.48 mg/mg creatinine) in males and 0.14 mg/mg creatinine (0.00-3.31 mg/mg creatinine) in females. The ratio of magnesium/creatinine was 0.09 mg/mg creatinine (0.08-0.39 mg/mg creatinine) in males and 0.09 mg/mg creratinine (0.03-2.21 mg/mg creatinine) in females.