Kronik idiyopatik/spontan ürtiker hastalarında depresyon ve anksiyete belirti şiddeti ile aleksitimi ve öfkenin sağlıklı kontroller ile karşılaştırılması
Comparison of depression and anxity symptom severity and alexitimia, anger in chronic idiopathic / spontane urticaria patients with healty controls
- Tez No: 464268
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENEL ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kronik İdiyopatik/Spontan Ürtiker (KSÜ) patogenezinde psikolojik faktörlerin rolü olduğu ileri sürülmektedir. KSÜ tanılı hastalarda anksiyete ve duygurudum bozukluklarının görülme sıklığının artmış olduğunu ileri süren çalışmalar bulunmaktadır. Biz bu çalışmada KSÜ ile aleksitimi, öfke, anksiyete ve depresyon düzeyleri arasında ilişki bulunup bulunmadığını araştırmayı amaçladık. 26.09.2015 ve 26-09.2016 tarihleri arasında Dermatoloji polikliniğine başvuran 57'si kadın, 24'ü erkek toplam 81 KSÜ'lü hasta ile yaş ve cinsiyet özellikleri hasta grubu ile uyumlu olan 47'si kadın, 33'ü erkek sağlıklı birey kontrol grubu olarak çalışma kapsamına alındı. Sağlıklı kontrol grubu hastane personeli ve yakınlarından seçildi. Hastalar ve sağlıklı kontrol grubu Hamilton Anksiyete(HAM-AÖ) ve Depresyon Ölçeği(HAM-DÖ), Çok Boyutlu Öfke Ölçeği (ÇBÖÖ) ve Toronto Aleksitimi Skalası (TAS-26) ile değerlendirildi. ÇBÖÖ, TAS-26, HAM-AÖ ve HAM-DÖ total puanları göz önüne alındığında hasta ve sağlıklı kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. ÇBÖÖ toplam öfke ölçeği puanları KSÜ hastalarında anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Psychological factors play roles in the pathogenesis of Chronic İdiopathic /Spontane Urticaria (CSU). There are studies reporting that anxiety and affective disorders are increased in patients with Chronic Spontane Urticaria. In this study, we were aimed to determine the relationship between CSU and alexithymia, anger levels and other psychological factors such as anxiety and depression A total of 81 patients (24 male, 47 female) with CSU who applied to dermatology polyclinic between 26.09.2015 and 26-09.2016, and 80 age-and gender-matched healthy controls selected from hospital staff and their relatives (33 male, 47 female) were enrolled in the study. Both patients and controls were evaluated using the Hamılton Anxiety and Depression Scale(HAM-A), (HAM-D), Multidimentional Anger Scale(MAS), and Toronto Alexithymia Scale-26 (TAS-26). There was statistically significant difference between the patient and control groups with regard to the total scores of MAS, TAS-26, HAM-A and HAM-D. Total anger scores of MAS in patients with CSU were higher than in healty controls (p=0.002).