Mersin Üniversitesi merkez kampüste lisans eğitimi öğrencileri arasında sigara, kahve, enerji içeceği, uyarıcı etkili ilaç kullanma durumu üzerine bir anket çalışması
A survey study on smoking, coffee, energy drink, stimulant drug use between mersin university center campus license education students
- Tez No: 464269
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN ERTEKİN YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencileri arasında sigara, kahve, enerji içeceği, uyarıcı etkili ilaç kullanımının yaygınlığını araştırmak ve uyarıcı etkili madde kullanımı ile ilişkili özellikleri saptamaktır. Çalışmaya, 2015-2016 ikinci yarıyılda Mersin Üniversitesi'nde eğitim görmekte olan 933 öğrenci katıldı. Örneklem grubu; öğrenim görülen fakülte ve birinci, ikinci, üçüncü sınıf oluşuna göre ağırlıklı örnekleme yöntemi ile seçildi. Mersin Üniversitesi bünyesinde bulunan Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Hemşirelik Sağlık Yüksekokulu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın verileri katılımcıların doldurduğu; öğrenci anketi veri formundan elde edilmiştir. Üniversite öğrencileri arasında hayat boyu uyarıcı etkili ilaç kullanımı %1,9 olarak belirlenmiştir. Uyarıcı etkili ilaç kullanmış olan öğrencilerin %55,5'inin tıp fakültesi öğrencisi oldukları bulunmuştur. Bu öğrencilerin genelinin ders başarılarının ortalamanın üstünde olduğu, arkadaşlarıyla evde kalanların daha sık uyarıcı ilaç kullandıkları bulunmuştur. Uyarıcı etkili ilaç kullanan öğrencilerin, daha uzun süre çalışmak için desteğe ihtiyacı olduğunu düşündüğü, okulda derslerle ilgili sorunları olduğunu düşündüğü bulunmuştur. Üniversite öğrencileri arasında hayat boyu kahve kullanımı %96,8 olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin çoğunluğunun kahveyi 13-18 yaşları arasında kullanmaya başladıkları bulunmuştur. Uyarıcı etkili ilaç kullanmış olan öğrencilerin kahveyi daha erken yaşlarda ilk defa kullanmaya başladıkları bulunmuştur. Üniversite öğrencileri arasında hayat boyu sigara kullanımı %45,1 oranında bulunmuştur. Öğrencilerin ilk defa sigara deneme yaşı açısından değerlendirildiğinde, yaş ilerledikçe sigara deneme oranının arttığı saptanmıştır. Üniversite öğrencileri arasında hayat boyu enerji içeceği kullanımı %61,9 oranında bulunmuştur. Öğrencilerin yarıya yakınının ilk defa 18 yaşın üzerinde enerji içeceği tükettikleri saptanmıştır. Uyarıcı etkili madde(sigara,kahve,enerji içeceği, uyarıcı etkili ilaç) kullanan öğrencilerin çoğunluğunun bu tür maddeleri uyanık kalabilmek, eğlenmek, dikkatini toplamak için kullandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the frequency of nicotine, caffeine,energy drinks,stimulant drugs usage by university students and the factors behind stimulant drug usement. 933 students attending Mersin University participated in the study in the second semester of 2015-2016. The study group was chosen from different faculties especially the first,second and third class according to the weighted sample method. Faculty of Medicine, Faculty of Pharmacy, Faculty of Education, Faculty of Social Sciences, Faculty of Engineering, School of Nursing Health, which is located in Mersin University, is included in the study. The data for our work was obtained from the student data form, which was filled in by the participants of the study. Among university students, lifetime stimulant drug use was determined as 1.9%. 55.5% of the students who had used effective medications were found to be medical faculty students. It has been found that students with higher grade point averages and those staying at home with their friends were more likely to use stimulant medications. It has been found that students who use stimulant medication think they need support to work longer and have problems with their classes at school. The frequency of lifetime caffein consumption by university students were 96.8%. The onset age range of caffein consumation laid in the majority of the university students by 13-18 years. Using stimulant drugs has the impact of an earlier onset of caffeine comsumption. Among university students, lifetime smoking rate was 45.1%. When the students were assessed for the first time smoking trial age, it was determined that the smoking trial rate increased as the age progressed. Life-long energy drink consumption among university students was 61.9%.Nearly half of the students were consumed energy drinks for the first time over 18 years of age. It has been determined that the majority of students who use stimulant drugs (cigarettes, coffee, energy drink, stimulant medication) use these substances to stay awake, to have fun, to gather attention.