Stylohyoid ligament kalsifikasyonlarının yaş ve cinsiyet ile ilişkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of age and gender relation of the stylohyoid ligament calcification
  1. Tez No: 464286
  2. Yazar: MELEK TAŞSÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK AKGÜNLÜ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Styloid proçes (SP) temporal kemikte yer alan, 20-30 mm uzunluğunda, silindirik şekilli bir kemik yapıdır. Önemli nörovasküler elemanlarla anatomik komşuluk göstermektedir. Uzunluğu 30 mm'yi aştığında uzamış olarak değerlendirilmektedir. Uzamış SP, boyun ve servikofasiyal ağrı gibi semptomlara yol açtığında Eagle Sendromu olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; farklı yaşlarda kadın ve erkeğe ait toplam 1000 adet panoramik radyografide, sağ-sol SP ölçümlerini yaparak stylohyoid ligament kalsifikasyonlarını sınıflandırmak, stylohyoid ligament kalsifikasyonlarının panoramik radyograflarda görülme sıklığını belirleyerek, yaş ve cinsiyetle olan ilişkisini araştırmaktır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma), Kolmogorov-Smirnov, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U, Wilcoxon, Ki-Kare testi yapılmıştır. Sağ ve sol SP uzunlukları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Cinsiyete göre sağ SP uzunlukları farklılık göstermezken, sol SP'nin cinsiyete göre, sağ ve sol SP uzunluklarının yaş gruplarına göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Uzamış SP sıklığı %16,3 olarak bulunmuştur. Cinsiyete göre uzamış SP sıklığı sol tarafta anlamlı fark göstermezken, sağ tarafta istatistiksel olarak anlamlı fark göstermiş, erkeklerde uzamış SP sıklığı daha yüksek görülmüştür. Uzamış sağ ve sol SP sıklıkları, farklı yaş grupları arasında anlamlı farklılık göstermektedir. Stylohyoid ligament kalsifikasyon tipleri, yaş gruplarına göre farklılık göstermezken, cinsiyete göre çok güçlü olmayan bir farklılık görülmektedir. Bireylerin sistemik hastalıkları; sağ-sol SP uzunluklarına ve stylohyoid ligament kalsifikasyon tiplerine etki etmemektedir.
Özet (Çeviri)
The styloid process is a cylindrical bone structure, the length of which is 20-30 mm, located on the temporal bone. It shows an anatomical adjacency to the important neurovascular elements. The SP length which is longer than 30 mm was considered to be styloid process elongation. Elongation of the process may cause various clinical symptoms such as neck and cervicofacial pain, described as Eagle's Syndrome. The aim of this study was to determine the frequency of the stylohyoid calcifications on panoramic radiographs of 1000 male and female in different ages, to measure right-left SPs and make stylohyoid ligament calcification classification and investigate its association according to age and gender. Descriptive statistics (mean, standart deviation), Kolmogorov-Smirnov, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U, Wilcoxon, Chi-square test were used in statistical analysis. It was found that there was no statistically significant difference among right-left SP length. While right SP length didn't show any difference according to gender, left SP showed difference, it was found that right and left SP length showed significant difference according to age groups. It was found that frequency of elongated SP was 16,3%. While the frequency of elongated SP didn't show significant difference on left side according to gender, it showed on right side, males had a higher frequency of elongated SP. The frequency of elongated SP on right and left side showed significant difference in different age groups. While stylohyoid ligament calcification types didn't show any difference according to age gropus, it showed not very significant difference according to gender. Systemic diseases of individuals had not effect on right-left SP lengths and stylohyoid ligament calcification types.