Ankara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi'ne başvuran hastalarda, stylohyoid ligament kalsifikasyonlarının insidansının panoramik radyograflar ile araştırılması
Investigation of incidence of stylohyoid ligament calsifications with panoramic radiographs in patients attended to Ankara University Dentistry Faculty
- Tez No: 203127
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BENGİ ÖZTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ankara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi'ne herhangi bir nedenle başvuran ve panoramik radyografları alınmış olan 2000 hastanın panoramik radyografları üzerinde stylohyoid ligament kalsifikasyonları incelenip, sınıflandırılarak hangi tip stylohyoid ligament kalsifikasyonun hangi oranlarda görüldüğü belirlenmiştir. Aynı zamanda uzamış olarak değerlendirilen durumlarda, bunun neden olabileceği semptomlar araştırılarak Eagle sendromu açısından değerlendirilmiş, olası farklı baş boyun bulguları ile ilişkilerinin ortaya çıkarılmasına çalışılmıştır. Panoramik radyografi değerlendirmesi sonucunda 1350 hastanın stylohyoid ligament kalsifikasyonuna rastlanmıştır. 345 hastada (sağ ve sol) çift taraflı Tip 1 (C1), 203 hastada Tip 2 (C2), 418 hastada Tip 3 (C3), 384 hastada Tip 4 (C4) bulunmuştur. Tip 1 (C1) stylohyoid ligament kalsifikasyonu 180 kadın, 165 erkek hastadan oluşmaktadır. Tip 2 (C2) stylohyoid ligament kalsifikasyonu 125 kadın, 78 erkek hastadan oluşmaktadır. Tip 3 (C3) stylohyoid ligament kalsifikasyonu 253 kadın, 165 erkek hastadan oluşmaktadır. Tip 4 (C4) stylohyoid ligament kalsifikasyonu 234 kadın, 150 erkek hastadan oluşmaktadır. Sonuç olarak kadın hastalardaki stylohyoid ligament kalsifikasyonu erkeklere oranla daha fazla görüldüğü ve 50-59 yaşları arasında kalsifikasyonun daha fazla olduğu, yaşla kalsifikasyonun artmış olduğu bulunmuştur. Çalışmamızı kapsayan 2000 hastanın 2' sinde Eagle sendromu ortaya çıkarılmış ve sistemik hastalığı olan bireylerde kalsifiye stylohyoid ligament görülme olasılığının daha fazla olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Panoramic radiographs of 2000 patients who attended to Ankara University Dentistry Faculty were examined and classified to determine the incidence of different stylohyoid ligament calsification types. Besides, in cases of stylohyoid elongation, possible causative symptoms and Eagle syndrome were assessed and correlation between different head and neck signs were determined. On panoramic radiography examination stylohyoid ligament calsification was found in 1350 patients. Type 1 (C1) was observed in 345 patients (right and left) both sided, Type 2 (C2), Type 3 (C3), and Type 4 (C4), were found in 203, 418 and 384 patients respectively. Type 1 (C1) stylohyoid ligament calsification comprised of 180 female and 165 male patients. Type 2 (C2) stylohyoid ligament calsification comprised of 125 female and 78 male patients. Type 3 (C3) stylohyoid ligament calsification comprised of 253 female and 165 male patients. Type 4 (C4) stylohyoid ligament calsification comprised of 234 female and 150 male patients. As a result, incidence of stylohyoid ligament calsifications in female patients was found to be higher compared to male, calsifications were seen more often between the ages 50-59 and incidence of calsification increased with age. 2 Eagle Syndrome cases were diagnosed out of totally 2000 patients and it was determined that incidence of calsified stylohyoid ligament was higher in patients with systemic diseases.