Matriks metalloproteinazların yirmi yaş dişinin gömülü kalması üzerine etkisinin dentin dokusunda araştırılması
Investigate theeffect of dentin matrix metalloproteinases on third molar impaction
- Tez No: 464287
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KÜÇÜKKOLBAŞI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yirmi yaş dişleri çeşitli lokal ve sistemik sebeplerle gömülü kalmaktadır.Gömülü dişlerin beraberinde perikoronitis, kist veya tümör lezyonları, komşu dişte kök rezorbsiyonu veya enfeksiyon gibi farklı patolojiler ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlar gömülü dişlerin çekilmesini zorunlu kılar. Bu tez çalışmasında; yirmi yaş dişlerinin gömülü kalması üzerinde dişin dentin dokusundaki matriksmetalloproteinazların (MMP) etkinliği bisinkoninik asit analizi (BSA) ile incelenmiştir. Bu analiz için 50 adet çürüksüz sürmüş ve 50 adet kemik/mukoza retansiyonlu gömülü diş toplanmıştır. Bu dişlerin kök kısmı, mine ve pulpa dokuları uzaklaştırıldıktan sonra kalan dentin dokusundan horizontal kesitler (yaklaşık 0,1 mm) alınarak dişler öğütme işlemine hazırlanmıştır. Sonrasında, mermer bir havan içine alınan dentin kesitleri sıvı azot yardımıyla öğütülerek toz haline getirilmiştir. Elde edilen dentin tozu örneklerinden eşit miktarlarda alınarak (1'er gr) BSA için hazırlandı. Bu analiz ile bir membran üzerinde on farklı MMP incelenmekte, bu sayede Western blot gibi geleneksel yöntemlerin zaman kaybı ve mliyet artışı gibi dezavantajlarından kaçınılmaktadır. BSA ile elde edilen sonuçlara göre sürmüş dişler ile gömülü dişler karşılaştırıldığında MMP-1, MMP-2 ve TIMP-1 değerleri sürmüş dişlerde istatistiksel olarak anlamlı derecede (α= 0.05 için) yüksek bulunmuştur. MMP-1, MMP-2 ve TIMP-1 değerlerinin anlamlı derecede yüksek bulunması bu dişlerde sürme basamaklarının sorunsuz işlediğini gösterirken, gömülü dişlerde bu proteinlerin anlamlı ölçüde düşük bulunması gömülü kalma sürecinde bu proteinlerin etkili olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Tooth impaction is depend on some local and systemic factors. Various pathologic conditions including pericoronitis, cystic lesion, tumor, dental caries, periodontitis, periapical infection, and root resorption of adjacent teeth may be seen with impacted third molar.Due to these reasons impacted tooth extraction are become compulsory. The aim of this study is to investigate theeffect of matrixmetalloproteinases on third molar eruption with bicinchoninic acid assay (BCA). Fifty impacted (bone or mucosa) and fifty intact, erupted third molars were collected. Extracted human third molars were collected with approvalby the University of Selçuk. For each tooth, coronal dentine was harvested by removing the root, enamel, and residualpulp tissue fragments.For each tooth, the dentin slices were (aproximately 0,1 mm) obtained by horizontal sectioning using a water-cooled cutting saw. Dentine powder was obtained from teeth by pulverising the coronal dentine in liquid nitrogen with a marble mortar.Dentin powder were taken in equal amounts (1 gr) of each group and prepared for BCA. This analysis provides us detection of ten MMPs in one experiment. This kit provides avoid the some disadvantages of traditional Western blot analysis such as saving time and reducing costs. According to BCA results, MMP-1, MMP-2 and TIMP-1 value were found significantly higher in erupted tooth group compared with impacted tooth group(α= 0.05). To conclude, the affect of MMP-1, MMP-2 and TIMP-1 from the surrounding tissue and dentin in the tooth development stages may support the tooth eruption.