Hızlı üst çene genişletilmesi yapılan hastalarda ses ve nazal fonksiyonun değerlendirilmesi
An evaluation of the effects of rapid maxillary expansion on voice and nasal function
- Tez No: 464288
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK AYHAN BAŞÇİFTÇİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı; bilateral crossbite'a sahip hastalarda hızlı üst çene genişletmesinin ses ve nazal fonksiyon üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmamız prospektif kontrollü klinik bir çalışma olarak dizayn edilmiştir. Çalışma ve kontrol grubu 20 kişiden oluşmak üzere toplamda 40 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm hastalardan T1 ve T2'de akustik ses örnekleri alınmıştır. Kontrol grubu için T1 başlangıç; çalışma grubu için ise hızlı üst çene genişletme apareyi ağza yapıştırılmadan hemen öncedir. T2 ise, kontrol grubu için ilk ölçümden 4 hafta sonrayı; çalışma grubu için ise retansiyon bittikten aparey ağızdan uzaklaştırıldıktan hemen sonrayı ifade etmektedir. Çalışmamızda ses analizi için, CSL (Kay Elemetrics, Lincoln Park NJ, USA) ve Multi-Dimensional Voice (MDVP Model 5105) programı kullanıldı. Çalışma ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05). Hızlı üst çene genişletmesi ses kalitesi ve rezonansta herhangi bir değişikliğe yol açmadığı için hastalarda güvenle uygulanabilir. Çalışmamızda tüm akustik rinometri ölçümleri oda sıcaklığında (20º) yapılmıştır. Kayıt işlemine başlamadan önce hastalar 15 dk dinlendirildi ve cihaz kalibre edildi. Kalibrasyondan sonra burun adaptörü, hastalar otururken burun deliğine yerleştirildi. Akustik rinometrideburun deliğinden herbir nazal kavite için 2,2 ve 5,4 cm uzaklıklardaki kesit alanları (Ortalama kesit alanı [MCA]1 ve 2) ve hacimler (VOL1 ve 2) değerlendirilmiştir. AR ölçümleri tüm hastalara T1 ve T2 de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of rapid maxillary expansion (RME) on vocal and nasal function in patients with bilateral maxillary crossbite. Our research was designed as a prospective controlled clinical study. The treatment group and the control group both had twenty subjects for a total of forty subjects included in the study. Acoustic voice samples were recorded from all patients at T1 and T2. T1 meant 'inititation' for the control group and 'before the cementation of the rapid maxillary expander' for the treatment group. T2 meant 'four months after the first measurement' for the control group and 'at the end of the retention period, after removing the appliance' for the treatment group. The voice samples were recorded to Multi-Dimensional Voice Program (MDVP Model 5105) for acoustic analysis in CSL (Kay Elemetrics, Lincoln Park NJ, USA). No statistically significant differences were found between the treatment and control groups in the means of any parameters (p>0,05). RME does not change on vocal quality and resonance, so it can be safely used with patients. All AR measurements were carried out at room temperature (20°C) in our study. The patients were allowed to rest for 15 minutes before the recording commenced the device was calibrated. After calibration, the nosepiece was placed in the nostril with the patient seated. Mean crosssectional areas (MCA) and corresponding volumes (VOL) were taken 2,2 (MCA1, VOL1) and 5.4 cm (MCA2, VOL2) away from the nostril, for each nasal cavity. AR samples were recorded from all patients at T1 and T2.