Hızlı maksiller ekspansiyon protokolünde farklı cerrahi tekniklerin kraniofasial yapılar üzerine etkilerinin sonlu elemanlar analizi ile karşılaştırılması
Comparison of the effects of different surgical techniques on the rapid maxillary expansion protocol with finite element analysis
- Tez No: 767055
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DİLARA ŞEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Üst çene darlığı oldukça sık gözlenen malokluzyonlardan biridir. Üst çene darlığının tedavisinde kullanılan bir çok farklı genişletme metodu bulunmaktadır. Üst çene genişletilmesi amacıyla sadece dişlerden destek alan yada hem diş hem de kemikten destek alan aygıtlar kullanılabilmektedir. Ayrıca genişletme ihtiyacı fazla olan yetişkin hastalarda cerrahi destekli üst çene genişletmesi ve daha az invaziv olan kortikomi uygulamaları yapılabilir. Sonlu Elemanlar Analizi kullanılarak, transversal olarak üst çene yetmezliği olan hastalarda uygulanan genişletme protokolü ile dişler, periodontal ligament, kemik, suturlar ve çevre dokular üzerinde oluşturacağı olası stres dağılımı ve dislokasyon durumu tespit edilip klinik uygulama için bir öngörü oluşturulabilmektedir. Bu çalışmanın amacı kemik destekli, diş destekli ve hem kemik hem de diş destekli apareyden oluşacak 15 farklı grubun üst çene genişletmesi sonucunda kraniofasial yapılara olan etkisinin karşılaştırmaktır. Bu çalışma ile bilgisayar ortamında elde edilen üç boyutlu modelin Sonlu Elemanlar Methodu ile simülasyonu gerçekleştirilerek klinisyenlere bir öngörü sağlanması hedeflenmektedir
Özet (Çeviri)
Maxillary transverse deficiency is one of the most common malocclusions. There are many different expansion methods used in the treatment of maxillary transverse deficiency. In order to expand the upper jaw, devices that are supported only by teeth or supported by both teeth and bones can be used. In addition, surgical-assisted maxillary expansion and less invasive corticomy applications can be performed in adult patients for expansion. By using Finite Element Analysis, the possible stress distribution and dislocation status on teeth, periodontal ligament, bone, sutures and surrounding tissues can be determined with the expansion protocols applied in patients with transversal maxillary deficiency and a prediction for clinical practice can be occured. The aim of this study is to compare the effects of 15 different groups including of bone-supported, tooth-supported and both bone and tooth-supported appliances on craniofacial structures as a result of maxillary expansion. With this study, it is aimed to provide a foresight to the clinicians by simulating the three-dimensional model obtained in the computer with the Finite Element Method.