Doğum sonu erken dönemde sağlıklı yenidoğanlara uygulanan kanguru bakımının emzirmeye etkisi
The effect of kangaroo care applied to the healthy newborns in the early postpartum period on breast-feeding
- Tez No: 464306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş ve Amaç: Kanguru Bakımı (KB); yenidoğanın, ebeveynin çıplak göğsüne yatırılarak, cilt cilde teması sağlayacak şekilde taşınarak bakılması olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada, doğum sonu erken dönemde sağlıklı yenidoğanlara uygulanan KB'nın emzirmeye etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma 1 Haziran-25 Ağustos 2016 tarihleri arasında Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 56'sı deney 56'sı kontrol grubu olmak üzere vajinal yolla doğan toplam 112 sağlıklı term yenidoğan ve anneleri ile randomize kontrollü deneysel bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Veriler; 'Anne ve Yenidoğan Veri Toplama Formu, 24.Saat Değerlendirme Gözlem Formu ve LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı' kullanılarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Kangaroo Care (KC) is defined that newborn is cared by laying on the undressed chest of parents, in a way that there is a skin to skin contact. In this study, it is aimed to determine the effect of kangaroo care applied to healthy newborns in the early postpartum period on the breastfeeding. Material and Method: The research was done as a randomized controlled experimental research carried out with 112 healthy newborns including control and experimental groups each of which consisted of 56 newborns who were born through vaginal delivery and their mothers between the dates of 1st June- 25th August in Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital. The data were collected by using 'Mother and Newborn Data Collection Form', '24th Hours Evaluation- Observation Form' and 'LATCH Breastfeeding Diagnosis Measurement Form'.