Ebelik mesleğinin temel boyutları, fonksiyonları, çalışma ilkeleri ve örgütlenmesi
Basic dimensions of the profession, functions, organization of the working principles of midwifery
  1. Tez No: 383984
  2. Yazar: FİLİZ AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Fizyolojik bir süreç olan gebelik ve doğum olayları önemli yaşam deneyimleridir. Sağlığın temeli, gebelik ve doğumla atılır. Sağlıklı aileler geleceğin anahtarıdır. Bu nedenle, ebelerin vereceği ebelik sağlık bakım hizmetleri ebe tarafından bireylere özel planlanmalı, risk faktörleri erken dönemde tespit edilerek anne, fetüs ve yenidoğanın sağlığı korunup geliştirilmelidir. Tüm dünyada aile sağlığını korumak ve yükseltmek için çalışan ebelik mesleği, yüklendiği bu önemli misyon ile, toplum için vazgeçilmez meslekler arasında yer almaktadır. Türkiye'de ise, ebelerin görev, yetki ve sorumluluk sınırlarının belli olmaması, görev tanımlarının yapılmaması nedeniyle ebeler, görevleri dışında alanlarda çalışmakta ya da çalıştırılmaktadırlar. Türkiye'de ayrıca, ana çocuk sağlığı hizmetlerinin büyük bir kısmı ebeler tarafından yürütülmesine rağmen, yürürlükte olan aile hekimliği uygulama yönetmeliğinde gebelik, doğum ve doğum sonu izlemleri yetkisi aile hekimlerinin görevleri içinde tanımlanmış olup, ebelere 'aile sağlığı elemanı' ünvanı verilerek ana çocuk sağlığı hizmetlerinin yürütülmesinde hekime yardımcı olma sorumluluğu verilmiştir. Böylece, ebelik mesleği kendi başına bir meslek iken, ebeler yardımcı sağlık personeli konumuna getirilmiştir. Anne ve çocuk hastalıklarının, ölümlerinin en sık görüldüğü gebelik, doğum ve doğum sonu döneme ait sağlık göstergelerini iyileştirmek, ana çocuk sağlığı hizmetlerini nitelik yönünden geliştirmek ve hizmetin ulaşılabilirliğini artırmak açısından ebelerin bu alanda daha etkin kullanılmaları ve bu bağlamda görev tanımlarının yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Anahtar Kelimeler : Ebe, Ebelik Mesleği.
Özet (Çeviri)
Physiological process of pregnancy and childbirth which events are important life experiences. The basis of health, pregnancy and childbirth are discarded. Healthy families are the key of future. Therefore, midwifery, midwives will provide health care services should be planned individually by the midwife, risk factors be identified at an early stage mother, fetus and newborn health should be preserved and developed. All over the world working to protect and promote the health of families midwifery profession, is loaded with this important mission, indispensable to society are among the professions. In Turkey, the midwives of the duties, powers and limits of liability is not certain, due to the lack of job descriptions midwives working in areas or are operated outside duties. Turkey also, maternal and child health services, a large part of by midwives conducted, although the effective practice of family medicine in the regulations of pregnancy, childbirth and postpartum follow-up, the authority of family physicians, duties are defined, midwives 'family health supporter' title given maternal and child health services are given the responsibility to assist in the conduct of physicians. Thus, while the midwifery profession is a profession in its own right has been set to allied health personnel. Mother and child illnesses, deaths most common pregnancy, childbirth and the postpartum period, the health indicators to improve maternal and child health services in quality development and availability of the services to improve the terms of midwives in this field be used more effectively and in this context the terms of reference reconsideration is necessary. Key Words : Midwife, Midwifery Profession.