Doğum korkusunun prenatal emzirme öz yeterliliği ile ilişkisi
The relationship of fear of birth with prenatal breastfeeding self-efficacy
- Tez No: 872440
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE ALTUNTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Doğum korkusu, gebelik ve doğum anının bilinmezliğinin yaşattığı stres ve anksiyeteye bağlı olarak yaşanan bir kaygıdır. Bu kaygı; anne adayının doğum anına ilişkin olumlu algısını, bebeğine karşı olumlu duygularla annelik rolüne uyumunu, prenatal dönemde bebeğini emzirmek istemesi ve buna karar vermesini olumsuz etkileyebilir. Kadınlar, bebeklerini emzirme kararını prenetal dönemde alması prenatal emzirme öz yeterliliğinin gelişimini pozitif etkileyerek ve doğum sonrası en erken dönemde emzirmenin başlamasını kolaylaştıracaktır. Bu çalışma, gebelerin yaşadıkları doğum korkusunun prenatal emzirme öz yeterliliği ile ilişkisi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılan araştırmamızın evreni, Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran spontan gebeliği olan, 18 yaş ve üzeri, son trimester da olan, primipar kadınlar oluşturmaktadır. Araştırmaya alınma kriterlerini taşıyan 271 gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler yüz yüze görüşme tekniği ile 2 Ekim 2023 ile 31 Ocak 2024 tarihleri arasında oluşturulan anket formu ile prenatal emzirme öz yeterliliği ölçeği ve wijma doğum beklentisi/deneyimi ölçeği (A versiyonu) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler, yüzdelik sayılar, kolmogorov-smirnov testi, independent sample t testi, tek yönlü varyans analizi (ileri analizi tukey HSD), pearson kolerasyon analizi ve doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda gebelerin prenatal emzirme öz yeterlilik ölçeğinden aldıkları puan ortalaması 82,62±12,78; wijma doğum beklentisi/deneyimi (A versiyonu) ölçeğinden aldıkları puan ortalaması 51,11±20,89 olarak bulunmuştur. Sonuçlara göre gebelerin doğum korkusu düzeyi düşük bulunmuştur. Gebelerin Prenatal emzirme öz yeterliliği ölçeği puanları ile wijma doğum beklentisi/deneyimi ölçeği puanları arasında çok zayıf düzeyde, negatif yönlü, anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir (p=0,000). Sonuç olarak gebelerin doğum korkusu azaldıkça prenatal emzirme öz yeterliliğinin arttığı belirlenmiştir. Gebelerin prenatal dönemde emzirme öz yeterliliği algılarının sağlıklı bir şekilde oluşturulması, arttırılması ve doğum sonu dönemde emzirme sürecine başarılı bir şekilde geçilmesi; doğuma hazır oluşu artırmak ve doğum korkularını azaltmak için prenatal bakım ve eğitimler önem taşımaktadır. Prenatal dönemde doğuma hazırlık eğitimlerine ulaşılabilirlik açısından online olarak hizmet sunulması sağlanıp; gebelerin konforunun artırılıp ve gebelik sürecinde kadına destek olan kişilerin de eğitimlere katılımı desteklenerek doğum sonundaki yaşanacak emzirme gibi güzel duygulara gebelerin odaklanması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Fear of childbirth is an anxiety linked to the unknown aspects of pregnancy and childbirth, leading to stress and anxiety. This anxiety can negatively influence the expectant mother's perception of childbirth, her emotional bonding with the baby, and her adaptation to the maternal role. Women making the decision to breastfeed their babies during the prenatal period will positively affect the development of prenatal breastfeeding self-efficacy and facilitate the initiation of breastfeeding in the earliest postpartum period. This study aims to determine the relationship between prenatal breastfeeding self-efficacy and childbirth fear among pregnant women. The study, descriptive and correlational in nature, was conducted at Ömer Halisdemir University Teaching and Research Hospital with a population comprising primiparous women aged 18 and above in their last trimester. A total of 271 eligible pregnant women were included in the study. Data were collected through face-to-face interviews using a structured questionnaire, the Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale, and the Wijma Delivery Expectancy/Experience Scale (Version A) between October 2, 2023, and January 31, 2024. Data analysis involved the use of mean, standard deviation, minimum and maximum values, percentage, Kolmogorov-Smirnov test, Independent Sample t-test, one-way ANOVA (post hoc analysis by Tukey HSD), Pearson correlation analysis, and linear regression analysis. The results indicated that the average score obtained from the Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale was 82.62±12.78, and from the Wijma Delivery Expectancy/Experience Scale (Version A), it was 51.11±20.89. The level of childbirth fear among the participants was found to be low. There was a very weak negative correlation between the scores from the Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale and the Wijma Delivery Expectancy/Experience Scale, which was statistically significant (p=0.0000). In conclusion, it was determined that as the fear of childbirth decreases in pregnant women, prenatal breastfeeding self-efficacy increases. Establishing and enhancing pregnant women's perceptions of prenatal breastfeeding self-efficacy in a healthy manner, and ensuring a successful transition to the breastfeeding process in the postpartum period, are crucial for increasing readiness for childbirth and reducing childbirth fears. Prenatal care and education are important for these purposes. To enhance accessibility to childbirth preparation training during the prenatal period, online services should be provided. This approach should focus on increasing the comfort of pregnant women and supporting the participation of those who support women during pregnancy in the training sessions, thereby helping pregnant women focus on the positive experiences of breastfeeding they will have after childbirth.