The outcome of domestic violence on women employment: Evidence from Turkey
Aileiçi şiddetin kadın istihdamı üzereni etkisi: Türkiye örneği
- Tez No: 464412
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kadına yönelik aile içi şiddet tüm dünyada yayın olarak görülen en temel insan hakkı ihlallerinden biridir. Kadına yönelik şiddettin sosyal boyutlarının dışında ekonomik olarak da sonuçlar doğurmaktadır. Bu yüzden aile ve aile ile ilgili konular son dönemlerde ekonomistler tarafından da araştırılmaya başlanmıştır. Türkiye'de kadına yönelik aile içi şiddet daha çok sosyologların ve psikologların araştırma konusu olarak görünmekte. Fakat aile içi şiddetin ekonomik sonuçları hakkında çok fazla çalışma yapılmamıştır. Bu yüzden bu makalede aile içi şiddet ve kadın istihdamı arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda TÜİK tarafından 2008 ve 2014 yılında yayınlanan ve T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi işbirliğiyle oluşturulan Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet anketleri kullanılarak logit regresyon metodu kullanılmıştır. Sonuç olarak kısa dönemde kadına yönelik aile içi şiddet ile kadın istihdamı arasında istatistik olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Keywords : Aile Ġçi ġiddet, Kadın Ġstihdamı
Özet (Çeviri)
Domestic violence towards women is very common around the world, which is a fundamental violation of human rights. Domestic violence against women causes not only social disorder problems but also economical inefficiency. Therefore, family and family related issues such as domestic violence have been investigated by economists recently. In Turkey this issue has been studied by sociologists and physiologists. However, there is not much research about economic consequences of domestic violence in Turkey. The aim of the study is to investigate domestic violence on women employment in Turkey. On this occasion, prohibit technique methodology was used with the help of Domestic Violence against Women in Turkey 2008 and 2014 surveys by collaboration of Turkish Statistical Institute, Turkey's Ministry of Family and Social Policies and Hacettepe University. It has been found out that there is no statistically significant impact of domestic violence on women employment in the short run and long run in 2008 and 2014 by using logit regression methodology. Keywords : Domestic Violence, Women Employment