Kisecik Köyü kadınlarının aile içindeki kadına yönelik şiddete bakış açıları
The women's opinions who are residents of Kisecik Village about domestic violence against women
  1. Tez No: 550275
  2. Yazar: EDA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDA BİLİCAN GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı Kisecik Köyü kadınlarının, kadına yönelik aile içi şiddet olgusuna yönelik bakış açılarını belirlemektir. Araştırma köylü kadınların aile içi şiddet algılarının evli veya bekar olma, yaş, eğitim düzeyi, şehirde yaşayıp yaşamama, ekonomik gelir, köy işlerinde eşi ile birlikte çalışıp çalışmama (ekonomik kazanca ortak olup olmama), gelenek ve göreneklere bağlılık, madde kullanımı gibi bağımsız değişkenlere göre değişip değişmediğini ölçmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, şiddetin köydeki ve kentteki görünürlüğünün; zaman ve diğer faktörlere bağlı değişimiyle ilgili sonraki çalışmalara yardımcı olabileceği düşüncesiyle kırda gerçekleştirilmiştir. Çalışma kesitsel nitelikte bir alan çalışmasıdır ve mevcut durumu tespit etmeyi amaçladığından tarama yöntemi ve anket tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 24 aracılığıyla analiz edilmiştir. Analizler; ankete katılan kadınların kadına yönelik aile içi şiddeti genellikle kabul edilebilir bulmadıklarını ve kadınların büyük bir kısmının (%76) şiddete maruz kalmadığını göstermektedir. Bir diğer bulgu ise kadınların fiziksel şiddete ilişkin davranışları büyük oranda şiddet olarak kabul etmesidir. Bu araştırmanın bulguları kırsal kesimde yaşayan kadınların şiddet algılarının açıklanmasında ve kır yaşamının belirleyici özellikleri, toplumsal değişim ve şiddete bakış arasındaki ilişkilerin anlamlandırılması bakımından önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Violence is a universal problem that affects socities throughout the history. The destrucitve effects of violence appair as major problem in the family which is the mainstone of society. The women are one of the groups most affective by domestic violence. The purpose of this study determine the woman's perspectives on domestic violence who live in Kisecik Village. In this study, it is aimed that how perception of domestic violence changes according to different variables.These variables are determined as marital status, age, level education, experince of living in the city, economic income, working together with her husband (common economic income) , commitment to traditions and customs, substance abuse. This study is conducted in the rural area with the idea that the visibility of violence in the rural area and the city depending on time and other factors. So this study may shed light on subsequent studies. This study is a cross-sectional field study and inludes scanning method and survey. Data were analyzed through SPSS 24 package program. Analyses demonstrated that women usually don't perseive domestic violence as acceptable and %76 of women said that they were not subjected to violence. Another important outcome is that women usually define“physical violence”as violence. The outcomes of this study are important in terms of explaining the violence perception of women living in rural areas and meaning of relationships between cha-racteristics of rural life, social modification and the perception of violence.