Yeni medyada Suriyeli sığınmacılara yönelik nefret söylemi
The hate speech against the Syrian refugees in new media
- Tez No: 464496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ MURAT KIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Nefret söylemi ırk, cinsiyet, etnik köken gibi özellikler nedeniyle bir kişi ya da gruba yönelik ayrımcılık ve önyargılardan beslenerek oluşturulan söylemlerdir. Nefret söylemleri toplumsal ayrışmaya neden olması ve nefret suçlarına zemin hazırlaması nedeniyle önemlidir. Yeni medya nefret söylemlerinin kolay bir şekilde üretilmesi ve yayılmasında bir araç haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, haber sitelerinde yer alan okuyucu yorumlarında Suriyeli sığınmacılara yönelik nefret söylemlerini açığa çıkarmaktır. Çalışmada“Haber 7, Odatv, Yeni Akit ve Hürriyet”gazetelerinin haber sitelerinde 14-28 Şubat 2017 tarihleri arasında Suriyeli sığınmacılarla ilgili haberlerin okuyucu yorumlarında yer alan nefret söylemleri, nefret kategorileri ve söylem analizi yöntemiyle incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Nefret söylemi, yeni medya, sığınmacı, söylem, yabancı düşmanlığı, ayrımcılık
Özet (Çeviri)
Hate speech is a discourge created by discrimination and prejudice directed at a person or a group of people because of their characteristics such as race gender and ethnicity. Hate speech is important because it causes social discrimination and it prapares the ground for hate crimes. The new media has become a tool for the easy production and dissemination of hate speech. The aim of this study is to reveal hate speech towards Syrian refugees in the reader comments on the new sites. Hate speech and hate categories about Syrian refugees take part in the reader comments of the news Haber 7, Odatv, Yeni Akit and Hürriyet on february 14-28 was evaluated in the study by discourse analysis. Keywords : Hate speech, new media, refugee, speech,xenophobia, discrimination