Yeni medyada popülizm ve yalan haber: Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar örneği
Popülism and fake news in the new media: An example of Syrian refugees in Turkey
  1. Tez No: 663188
  2. Yazar: SEMİH GÖKKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA MORVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Popülizm, çatışmacı ve kutuplaştırıcı siyasetle birlikte sıklıkla anılmaktadır. Bu kavramın kapsamı, bugünlerde toplumsal sorunlarla birlikte giderek büyümektedir. Popülist siyasetteki bu yükseliş, küresel bir demokrasi sorunu olarak görülmektedir. Yeni iletişim teknolojileriyle birlikte giderek yaygınlaşan bilgi kirliliği, popülizme dair oluşan bu savı destekleyen bir unsurdur. Sosyal medya platformlarında paylaşılan yalan haberler, nefret söylemlerini ve düşmanlığı yaymaktadır. Toplumun genelinden farklı kimlikler, yalan haberlerde halka zarar vermekle suçlanmaktadır. Bu tür yalan haberler, dezavantajlı veya öteki kesimlere yönelik asılsız iddialara dayanan popülist söylemlerden oluşmaktadır. Bu sorun, halkın çıkarlarının manipüle edilmesine ve kutuplaşmanın artmasına neden olmaktadır. Bu çalışma, azınlık grupları hedef alan yalan haberlerin popülizm ile ilişkisini sorgulamıştır. Söz konusu yalan haberlerin hedefi olan öteki kesimlerden birisi de sığınmacılardır. Yapılan araştırma, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara yönelik yayınlanan yalan haberleri bu doğrultuda incelemiştir. Son yıllarda Türkiye'deki sığınmacılara yönelik artan öfke ve nefret ile bu gruplara ilişkin yalan haberler arasındaki ilişki niteliksel bir analizde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Populism is often associated with confrontational and polarizing politics. The scope of this concept is growing with social problems these days. This rise in populist politics is seen as a global problem of democracy. Information pollution, which is becoming widespread with new communication technologies, is a factor that supports this argument about populism. Fake news shared on social media platforms spread hate speech and hostility. Identities different from the general public are accused of harming the public in fake news. Such fake news consists of populist discourses based on unfounded claims against disadvantaged or other segments. This problem leads to the manipulation of popular interests and increased polarization. This study questioned the relationship between fake news targeting minority groups and populism. One of the other groups that are the target of the fake news in question is the refugees. The research has examined the false news published in this direction for the Syrian refugees in Turkey. The relationship, between growing anger and hatred towards asylum seekers in recent years in Turkey and fake news about these groups, has been evaluated in a qualitative analysis.