Yeni medyada Suriyeli sığınmacılara yönelik söylemin milliyetçilik, toplumsal cinsiyet ve vatandaşlık bağlamında analizi
Analysis of discourses on Syrian refugees in the new media within the context of nationalism, gender and citizenship
  1. Tez No: 688046
  2. Yazar: KÜBRA TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAHİDE KONAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yirmi birinci yüzyılda gerçekleşen göç hareketleriyle birlikte göçmen politikaları ve sınır güvenliği gibi konular yeniden tartışmaya açılmıştır. Bu bağlamda politik söylem, toplumsal bellek ve kimlik ögeleri kitle iletişim araçları yoluyla dolaşıma sokularak yeniden üretilmektedir. Kitlesel göç hareketleri göç alan ülkelerde ulusal sınırın özünü temsil iddiasında olan milliyetçilik, vatandaşlık ve toplumsal cinsiyet rol ve ilişkileri konusunda da söylemleri tetiklemektedir. Bu çalışmanın temel amacı, Suriyeli sığınmacılar konusunda yeni medyada kolektif belleğin ve kimliğin ne şekilde yeniden üretildiği ve egemen söylemin ne şekilde yeniden dolaşıma sokulduğunu milliyetçilik, toplumsal cinsiyet ve vatandaşlık bağlamında eşzamanlı olarak analiz etmektir. Bu amaçla ulusal yayın organlarının sosyal medya platformu üzerinde yayınladıkları haberler ve haberlere getirilen okuyucu yorumları ve ayrıca kişisel olarak üretilen içerikler söylem analizi tekniğiyle incelenmiştir. Tezin başlangıç aşamasında kesişimsellik bakış açısını kullanma amaç edinilmemiş olsa da veriler ve analizler sonucunda söylemlerin birbiri ile nasıl ilintili olduğu ve birbirlerini nasıl beslediği keşfedilmiştir. Dolayısıyla, bu tezin birinci katkısı, Türkiye'de sığınmacılık ve mültecilik konularının cinsiyet ilişkileri, vatandaşlık ve milliyetçilik bağlamında araştırılırken kesişimsellik bakış açısının benimsenmesinin öneminin altını çizmesidir. Bu tezin ikinci katkısı, Türkiye'de sığınmacılık ve mültecilik konularının kesişimsellik bakış açısıyla analiz edilmesinin göçmenlerin ve mültecilerin entegrasyon süreçlerini anlamaya katkı sağlaması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The mass immigration movements in the twenthy first century have re-opened the discussions of immigration policies and border security. In this context, political discourses, social memory and identity elements have been reproduced by circulating them through mass media. Mass immigration movements have also triggered discourses on citizenship, gender roles and relations and nationalism that claims to represent the essence of the national border in receiving countries. The main purpose of this thesis is to analyze how collective memories and identitities have been reproduced and how dominant discourses have been re-circulated in the new media about Syrian refugees within the context of nationalism, gender and citizenship. For this purpose, the news published by the national media organs on the social media platform and the written reader comments to these news, as well as personally produced contents were analyzed by using discourse analysis technique. Although at the beginning of the study an intersectionality perspective was not aimed to utilized, data analyses resulted in the discovery of how nationalism, gender and citizenship-based discourses are interrelated and how they reinforce each other. Thus, the first contribution of this thesis is to underline the importance of adopting an intersectionality of nationalism, citizenship and gender relations perspective while investigating asylum and refugee issues in Turkey. The second contribution of this thesis is that adopting an intersectionality of nationalism, citizenship and gender relations perspective while investigating asylum and refugee issues would contribute to the understanding of immigrants and refugees integration processes.