Afrika ülkelerin açıklanmış karşılaştırmalı üstünlüğü
The revealed comparative advantage of African countries
- Tez No: 464697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma 2000 ile 2014 arası zamanı kapsayan bir süre için seçilmiş 22 Afrika ülkesinin toplam dünya ihracatına nazaran açıklanmış karşılaştırmalı üstünlüğünü incelemiştir. Çalışmanın temel amaçları bazı seçilmiş ihracat ürünleri gruplarında ülkelerin ihracatta rekabet gücünü analiz etmek, ülkelerin dünya pazarında gösterdiği performansı anlamak ve karşılaştırmalı üstünlük kazanımlarının trendinin 15 yıllık süre içinde nasıl değiştiğini görmektir. Analizde kullanılan yöntem 1965 yıllında Balassa tarafından ileri sürülen açıklanmış karşılaştırmalı üstünlük endeksidir. Ayrıca, seçilmiş beş ülkenin tarım ve imalat ürünleri için ARMA modeli kullanılarak gelecek dört yılın öngörüsü yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre birincil ürünlerin ihracat grubunda karşılaştırmalı üstünlüğü olsa bile sanayi ve yüksek teknoloji ürünlerin ihracatına geçişi zor görünmektedir. Nitekim bu kategorilerde neredeyse ele alınan tüm gelişmekte olan ülkelerin karşılaştırmalı üstünlüğü çok düşüktür. Ülkeler mümkün olan her şekilde avantajların kaynağını denge etmeye yönelik çalışmalarını sürdürmelidir.
Özet (Çeviri)
This paper investigates the revealed comparative advantage of selected twenty two African countries in relation to the world export in total for a period spanning from 2000 to 2014. The main aims of the study are analyzing the export competitiveness of countries for selected groups of export products, to understand how these countries are performing in the world market and see how the trend of comparative advantage gains changed over the period of 15 years. The methodology employed in the analysis is the renowned revealed comparative advantage index which was proposed by Bella Balassa in 1965. Moreover, the forecasted value of agricultural and manufacturing products for selected five African countries has been computed using ARMA model. According to the results of the study, even though there has been a comparative advantage in the primary products export group, it seems insurmountable to transform to other manufacturing and high technology products export. Thus, comparative advantage in these categories for almost all of the developing countries under consideration is very low. Effort should be channeled to balancing the sources of the advantage in any way possible.