Kırılgan beşlilerin dış ticaret rekabet gücü : Karşılaştırmalı analiz
Foreign trade competitiveness of the fragile five : Comparative analysis
  1. Tez No: 477022
  2. Yazar: ŞULE BATBAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Rekabet gücü küresel piyasada ülkelerin daha etkin olmasını sağlayan güçtür. Diğer bir yönden de, rekabet gücü, belirli bir üründe ilgili ülkenin nispi anlamda güçlü ve zayıf yönlerini belirlemektedir. Ülkelerin küresel piyasalarda ihracat rekabet güçlerinin analizinin yapılması ve karşılaştırılması amacıyla Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlük (AKÜ) indeksleri kullanılmaktadır. Bu doğrultuda, açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükler değerindeki bir artış bir üründe söz konusu ülkenin rekabet gücündeki bir artış anlamına gelmektedir. Çalışma, Kırılgan Beşli ekonomiler olarak adlandırılan, FED'in 2013 Mayıs kararından en fazla etkilenen ülkeler olan Brezilya, Hindistan, Endonezya, Güney Afrika ve Türkiye'yi kapsamaktadır. Bu bağlamda, söz konusu ülkelerin ihracat rekabet güçlerinin karşılaştırmalı analizinin yapılabilmesi maksadıyla 2000-2014 yıllarına ilişkin Balassa ve Vollrath'ın AKÜ İndeksleri hesaplanmış ve yorumlanmıştır. Ayrıca, ülkelerin ihracat rekabet güçlerinin daha sağlıklı bir şekilde kıyaslanabilmesi amacıyla Karşılaştırmalı İhracat Performans indeksi (KİP) hesaplanmıştır. Kırılgan Beşli Ekonomilerin ihracat rekabet güçlerinin yanı sıra, yurtiçi uzmanlaşma düzeylerinin ve ihracat benzerliklerinin ortaya koyulması maksadıyla Net Ticaret, İhracat-İthalat Oranı ve İhracat Benzerlik İndeksi de hesaplanmıştır. Söz konusu indekslere ilişkin analiz sonuçları, Kırılgan Beşli ekonomilerin ağırlıkla hammadde, emek yoğun malların ihracatında rekabet gücüne sahip olduğunu göstermektedir. Bu durum, sözü edilen ekonomilerin katma değeri düşük malların üretiminde ve ihracatında uzmanlaşmış olduğunu ortaya koymaktadır. Kırılgan Beşli ekonomilerin uluslararası piyasalarda katma değeri yüksek, AR-GE ve teknoloji bazlı ürünlerin ihracatında uzmanlaşamaması ve rekabet gücüne sahip olmaması gelişen ülkeler arasında ön saflarda yer almasını ve gelişmiş ekonomileri yakalamasını güçleştirmesi kuvvetle muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
Competitiveness is a force that enables countries to be more effective in the global market. On the other hand, competitiveness determines in the relative sense the strong and weak aspects of the relevant country in a given country. Revealed Comparative Advantage (RCA) indices are used to analyze and to compare export competitiveness of countries in global markets. In this respect, an increase in the score of the Revealed Comparative Advantages means that is an increase in the competitiveness of the country in question. This study includes Brazil, India, Indonesia, South Africa and Turkey, called Fragile Five Economics the most adversly affected economies from FED's decision in May 2013. In this respect, Balassa and Vollrath's RCA Index has been calculated and interpreted in order to enable a comparative analysis of the export competitiveness of the countries concerned for the years 2000-2014. In addition, the Comparative Export Performance Index (CEP) has been calculated so that the export competitiveness of countries can be compare healthier. In addition to the export competitiveness of the Fragile Five Economics, Net Trade, Export-Import Ratio and Export Similarity Index have been calculated in order to determine the level of domestic specialization and to present export similarities. The results of these analyzes have showed that the Fragile Five Economics have competitiveness in the exports of mostly raw materials and labor intensive goods. This suggests have exhibited that the economies in question are specialized in the production and export of low value added goods. If the Fragile Five Economics were specializing in the export of AR-GE and technology-based products with high value added at international markets, they could be among developing countries. Thus, this situation can be difficult it to capture advanced economies.