Diyabetik hastalarda makula ödemi ve retinopati evresi ile oküler anjiogenezis ile ilişkili faktörlerin serum ve vitreus düzeyleri arasındaki korelasyon
The correlation between retinopathy stages and macular oedema with serum and vitreous levels of the ocular angiogenesis related factors in diabetic patients
  1. Tez No: 464727
  2. Yazar: ONUR POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÜBEYT İNAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda intravitreal ranibizumab enjeksiyonu ile tedavi edilen diabetik makula ödemi bulunan diyabetik hastalarda, makula ödemi ve retinopati evresi ile oküler anjiogenezis ile ilişkili faktörlerin tedavi öncesi ve sonrası serum ve vitreus düzeylerindeki değişim miktarları ve aralarındaki korelasyonun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Prospektif olarak düzenlenen bu çalışmaya ilk kez diyabetik maküler ödem tanısı alan ve anti-VEGF tedavi başlanan 42 hasta dahil edildi. Hastalara aylık dört doz sonrası gerektiğinde (PRN rejimi) intravitreal ranibizumab enjeksiyonu planlandı. Hastalardan birinci ve dördüncü intravitreal enjeksiyon sırasında iğne değiştirilmeden vitreus alındı. Birinci enjeksiyon ve ertesi gün ve ayrıca 4. enjeksiyon gününde kan örneği alındı. Vitreus örneklerinde vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), pigment epitelyum kaynaklı faktör (PEDF), platelet kaynaklı büyüme faktörü (PDGF), serum örneklerinde ise ilaveten eritropoetin (EPO), angiopoetin-1 (ANG-1) ve endostatin konsantrasyonları incelendi. Serum HbA1c, sedimantasyon, C-reaktif protein ve serum lipit değerleri kaydedildi. Altı ay takip edilen hastalara tüm kontrollerde düzeltilmiş en iyi görme keskinliği (DEİGK), ön segment muayenesi, göz içi basınç ölçümü, fundus muayenesi ve optik koherens tomografisini (OCT) içeren tam oftalmolojik muayene yapıldı. BULGULAR: Çalışmayı tamamlayan 33 hastaya çalışma süresince uygulanan ortalama enjeksiyon sayısı 4.52±0.67 idi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The relationship and correlations of ocular angiogenesis related factors in both vitreous and blood with macular edema and retinopathy severity and their changes before and after intravitreal ranibizumab injection in patients with diabetic patients were aimed to evaluate in our study. MATERIAL and METHODS: Forty-two patients diagnosed with naïve diabetic macular edema undergoing anti-VEGF treatment included in this prospective study. The patients underwent intravitreal ranibizumab injection as needed protocol (PRN) after the first 4 consecutive monthly injections. Vitreous samples were collected during the injection procedure when injection needle is in place at first and fourth injections. Blood samples were also collected at pre and after the first injection and at the day of fourth injection. The levels of vascular endothelial growth factor (VEGF), pigment epithelial derived factor (PEDF) and platelet derived growth factor (PDGF) were measured in both vitreous and blood samples. The levels of eritropoetin (EPO), angiopoetin-1 (ANG-1) and endostatin were also measured in blood samples. Serum HbA1C, ESR, CRP and lipids were also recorded. Best corrected visual acuity (BCVA), anterior segment examination, intraocular pressure, dilated funduscopy and optical coherence tomography were performed in all visits. Follow-up was 6 months. RESULTS: Thirty-three patients completed the study. Mean number of injection during the study period was 4.52±0.67.