Tip 2 diyabet hastalarında farklı diyabetik retinopati evrelerinde görmeye bağlı yaşam kalitesinin Amerikan Ulusal Göz Enstitüsü Görme İşlevi Ölçeği ile değerlendirilmesi
- Tez No: 354072
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN BAVBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Diyabetik retinopati (DRP) erişkinlerde görme azlığının önde gelen sebebidir. Retinopatinin görme azlığı ile birlikte olmadığı olgularda bile; retinopati görme fonksiyonunu değişik yönlerden etkileyerek hastaların yaşam kalitelerini değiştirebilmektedir. Amerikan Ulusal Göz Enstitüsü Görme İşlevi Anketi ( NEIVFQ) kronik göz hastalığı olan hastalarda görmeye bağlı yaşam kalitesini ölçmek için geliştirilmiş bir ölçektir. Bu çalışmada farklı DRP evrelerindeki tip 2 diyabet hastalarında, NEI-VFQ anketinin alt ölçek ve toplam skorlarını araştırınayı amaçladık. Çalışmaya ortalama yaşları 60.11±09.69 olan toplam 201 hasta dahil edildi. Tüm hastalara oftalmolojik muayene öncesinde NEI-VFQ anketi uygulandı. Hastalar International Clinical Diabetic Retinopathy Disease Severity Scale (ICDRS) evreleme sistemine göre 5 gruba ayrıldı. Farklı DRP evrelerinde demografık ve klinik özellikler ile anket skorları arasındaki ilişki incelendi. Analizlerde, hastaların görme keskinliği düzeyi daha iyi olan gözlerinin başlangıç görme keskinliği değerleri ve diğer oftalmolojik muayene bulguları kullanıldı. Hastaların yaş (p=O.S6) ve cinsiyet (p=O.Sl) dağılımları arasında gruplar arasında istatistikselolarak anlamlı fark yoktu. Hipertansiyonu olan hasta sayısı 126 idi ve hastalarda hipertansiyon varlığı yönünden gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=O.S3). DRP evresi arttıkça; hastaların ortalama diyabet süreleri (p=O.OOOl), kan şekeri kontrolü için insülin kullanım ihtiyacı (p=O.002) ve ortalama HbA1c düzeyleri (p=O.OOOl) anlamlı olarak artmaktaydı. DRP evre si arttıkça; Snellen (P=O.OOOl), ETDRS (p=O.OOOl) ve yakın görme keskinliği (YGK) değerleri (p=O.OOOl) ve klinik olarak anlamlı katarakt (KOAK)'ı olan hasta sayısı azalıyordu. Bununla birlikte; DRP evre si arttıkça katarakt operasyonu olan ve klinik olarak anlamlı makula ödemi (KOAMÖ) olan hasta sayısı artıyordu. Hastaların ortalama Genel Sağlık (GS), Genel Görme (GO), Göz Ağrısı (GA), Yakın Görme (YG), Uzak Görme (UG), Görmeye Bağlı Sosyal Etkileşim (GBSE), Görmeye Bağlı Ruh Sağlığı (GBRS), Görmeye Bağlı Rol Güçlüğü (GBRG), Görmeye Bağlı Bağımlılık (GBB), Araba Sürme (AS) , Renkli Görme (RG) , Periferik Görme (PG) ve toplam skorları sırasıyla 45.99±16.46, 53.96±17.96, 77.77±20.54, . 75.71±23.28, 79.58±21.46, 88.64±19.15, 70.47±27.97, 69.72±29.32, 84.47±26.75, 62.02±3 L. 14, 92.04±17.71, 77.98±25.44 ve 76.39±18.63 şeklindeydi .. Her bir anket alt ölçek skorunda en fazla etkisi olan faktör ya da faktörleri tespit etmek için, univariate analizde anlamlı bulunan ve mu1tivariate analizde anlamlı olabileceği düşünülen faktörler için stepwise lineer regresyon analizi yapıldı. GS . skorlarında diyabet süresi (p=O.029) ve GG skorlarındaevre (p=O.Oll) ve KOAMÖ (p=O.019) en etkili faktörler olarak bulundu. YG skorlarında YGK (p=O.OOOl) ve DRP evresi (p=O.020) en etkili faktörlerdi. ETDRS görme keskinliği (GK), GBRG (p=O.034) ve GBB (p=O.Oll) skorlarında en etkili faktörken; Snellen GK, Uzak Görme (UG) (p=O.014) ve toplam skorlarda (p=O.026) en etkili faktörler olarak bulundu. Tip 2diyabetli hastaların görmeye bağlı yaşam kalitelerinin, farklı DRP evrelerinde farklılık gösterdiği bulundu. Ancak bu farkın; diyabet süresi, KOAK veya KOAMÖ varlığı ve DRP evresinden ziyade hastaların daha iyi görme keskinliğine sahip gözlerinin görme keskinliği düzeylerine bağlı olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
Diabetic retinopathy (DRP) is the leading cause of visual impairnıent in adults. Even in cases when retinopathy is not associated with decrease in visual acuity, it can effect the quality of life of patients by decreasing different aspects of visual function. National Eye Institute's Visual Functioning (NEI-VFQ ) is a vision related quality of life questionnaire developed to assess the quality of life of patients with chronic eye diseases. in this study we aimed to investigate the NEI-VFQ subscales and total scores in type 2 Diabetes Mellitus patients with different stages of DRP. A total of 201 patients with a mean age of 60.11±09.69 were included in the study. The NEIVFQ was done to all patients before an ophtha1mological examination. The patients were grouped in to 5 stages according to International Clinical Diabetic Retinopathy Disease Severity Scale (ICDRS). The re1ation between demographic and clinical features and questionnaire scores were studied in different retinopathy stages. The initial visual acuity measurements and the other ophtha1mologic examination results of the eyes of patients with better visual acuity levels were used in analysis. There was no statistically significant difference for age (p = 0.56) and sex (p= 0.51) between groups. The number of patients who had hypertension was 126 and the presence ofhypertension was not statistically significant between groups (p=0.S3). As the leve1 of DRP increased; duration of diabetes (p=O.OOOI), the need of insulin for controlling the blood glucose level (p=0.002) and the mean HbAlc levels (p=O.OOOI) of the patients were significantly increased. As the level of DRP increased; Snellen (p=0.0001), ETDRS (p=0.0001) and near visual acuity (p:::;0.0001) measurements and the number of patients who had clinically significant cataract (CSC) was decreased.. However; the number ofpatients who had cataract extraction and clinically significant macular edema (CSME) was increased along with the leve1 of DRP.· The mean scores of patients for General Health, General Vision, Ocular Pain, Near Activities, Distance Activities, Social Functioning, Mental Health, Role Difficulties, Dependency, Driving, Color Vision, Peripheral Vision and total scores were 45.99±16.46, 53.96±17.96, 77.77±20.54, 75.71±23.28, 79.58±21.46, 88.64±19.15, 70.47±27.97, 69.72±29.32, 84.47±26.75, 62.02±3L.14, 92.04±17.71, 77.98±25.44 and 76.39±18.63 correspondingly. We made stepwise linear regression analysis in order to identify the most effective factor(s) on each subscale score which were found to be significant in univariate analysis and which might have an effect on mu1tivariate analysis. On General Health scores the duration of diabetes (p=O.029) and on General Vision scores grade (p=O.Oll) and _CSME (p=O.019) were found as the most effective factorso Near visual acuityjp=O.OOOl) and grade of DRP (p=O.020) were the most effective factors on Near Activities scores. Snellen visual acuity was found as the most effective factor on Distance Activities (p=O.014) and total scores (p=O.026); where as ETDRS visual acuity was the most effective f'lctor on Role Difficu1ties (p=O.034) and Dependency (p=O.Oll) scores. it was found that the vision relatecİ quality of life of patients with type 2 Diabetes Mellitus differs with the different stages ofDRP. However; we determİned that this difference is due to the visual acuity levels of eye s with better visual acuity levels rather than the duration of diabetes, presence of CSC or CSME and the retinopathy stage.