Diyabetik retinopatisi olan hastalarda serum endocan düzeyleri ile retinopati arasındaki ilişki
The relationship between serum endocan levels and retinopathy in patients with diabetic retinopathy
- Tez No: 571844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED NURULLAH BULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
AMAÇ: Endocan, endotelyal hücreler tarafından salgılanan bir dermatan sülfat proteoglikanıdır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda serum endocan düzeyinin inflamasyonlu ve tümörlü hücrelerde arttığı gösterilmiştir. Ayrıca endocan düzeyinin anjiyogenez ile ilişkisi de gösterilmiştir. Biz de bu çalışmamızda serum endocan düzeyi ile Diyabetik Retinopati (DR) evresi arasındaki ilişkiyi araştırdık. GEREÇ ve YÖNTEM: Vaka-kontrol çalışmamıza 25 Proliferatif olmayan Diyabetik Retinopati (NPDR), 25 Proliferatif Diyabetik Retinopati (PDR) ve 25 Diyabetes Mellitus (DM) olmayan hasta grubu dahil edilmiştir. NPDR grubu hafif, orta ve ciddi olmak üzere 3 alt gruba; PDR grubu ise retinanın başka herhangi bir yerinde yeni damarlanma(NVE-neovasküler else) ve/veya Neovasküler disk (NVD), Vitre içi hemoraji (VİH), VİH ve Traksiyonel membran (TM) olmak üzere 3 alt gruba ayrıldı. Alt gruplar arasında serum endocan düzeyleri istatistiksel olarak analiz edildi. Ayrıca Glikolize Hemoglobin (HbA1c), Vücut kitle indeksi (VKİ), Makular Ödem (MÖ) varlığı ve intravitreal enjeksiyon ile serum endocan düzeyi arasındaki ilişki karşılaştırıldı. BULGULAR: Değerlendirilen serum örneklerinde endocan düzeyi ile her 3 grup arasında anlamlı bir fark bulunamadı (p 0.05). Aynı şekilde NPDR ve PDR alt gruplarında da serum endocan düzeyi açısından anlamlı bir fark bulunamadı (p 0.05). Makular ödemi olan ve intravitreal enjeksiyon yapılan hastalarda da endocan düzeyleri açısından anlamlı bir farklılık yoktu (p 0.05). Ancak VKİ ile serum endocan düzeyi arasında negatif bir korelasyon gözlendi (p 0.05) (r : 0.263). SONUÇ: Çalışmamızda serum endocan düzeyi ile DR evresi arasında anlamlı bir ilişki saptanamadı. İntravitreal endocan düzeyi ile anjiyogenez ve inflamasyonu tetikleyen diğer mediyatörlerin birlikte ve daha geniş olgulu çalışmalarla değerlendirilmesi daha anlamlı sonuçlar verebilir. Her ne kadar bizim çalışmamızda serum endocan düzeyi ile DR arasında anlamlı bir ilişki saptanamamış olsa da belki de ilerleyen yıllarda endocan düzeyi, DR'li hastalarda prognostik bir belirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Endocan is a dermatan sulfate proteoglycan secreted by endothelial cells. Recent studies have shown that serum endocan levels increase in inflammatory and tumor cells. Endocan levels have also been shown to be associated with angiogenesis. In this study, we investigated the relationship between serum endocan level and Diabetic Retinopathy (DR) stage. MATERIAL AND METHODS: 25 Non-Proliferative Diabetic Retinopathy (NPDR), 25 Proliferative Diabetic Retinopathy (PDR) and 25 nondiabetic patients were included in our case control study. NPDR group consists of 3 subgroups: mild, moderate and severe; PDR group Neovascular else (NVE) and / or neovascular disc (NVD), intravitreal hemorrhage (IVH), IVH and tractional membrane (TM) were divided into three subgroups. Serum endocan levels were statistically analyzed among subgroups. In addition, the relation between serum endocan level and Glicolized Hemoglobin (HbA1c), Body Mass Index (BMI), Macular Edema (ME) presence and intravitreal injection were compared. RESULTS: No significant correlation was found between the endocan levels and the 3 groups in the evaluated serum samples (p 0.05). Similarly, there was no significant correlation in serum endocan levels in NPDR and PDR subgroups (p 0.05). There was no significant correlation in endocan levels in patients with macular edema and intravitreal injection (p 0.05). However, there was a negative correlation between BMI and serum endocan levels (p0.05) (r : 0.263).