Embriyo seçiminde erken klivaj bir faktör müdür ve embriyo viabilitesini belirleyebilir mi?
Early in the cleavage embryo selection and embryo viability can select manager ıs a factor?
  1. Tez No: 464734
  2. Yazar: DUYGU ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada amaç ICSI ile elde edilen embriyoların seçiminde erken klivajın bir yeterlilik göstergesi olup olamayacağını ve gebeliği öngörmede ki başarısını tespit etmektir. 2013 Haziran ile 2014 Ağustos ayları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi KadınHastalıkları ve Doğum A.D. Tüp Bebek Merkezine başvuran ve infertilitedeğerlendirmeleri sonucunda IVF tedavisi planlanan 101 hasta dahil edilmiştir.Çalışma prospektif ve tek merkezli olarak planlanmıştır. Tüp bebek tedavisi için başvuran çiftler çalışma hakkında bilgilendirilerek kendilerinden bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Çalışma öncesinde Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'nca çalışmanın gerçekleştirilmesinde etik sakınca olmadığına karar verilmiştir. Hastalardan elde edilen embriyolar ICSI işlemi sonrası 24-27. Saatler arasında incelenmiş ve erken klivaj tespit edilip edilmediği belirlenmiştir. Verilerin analizi SPSS (Statistical Package for Social Science) for Windows 11.5 paket programında yapıldı.Sürekli ve kesikli sayısal değişkenlerin dağılımının normale yakın olup olmadığı Kolmogorov Smirnov testiyle araştırıldı. Tanımlayıcı istatistikler, sürekli ve kesikli sayısal değişkenler için ortalama ± standart sapma veya medyan (minimum-maksimum) biçiminde, kategorik değişkenler ise olgu sayısı ve (%) şeklinde gösterildi. Gruplar arasında ortalama değerler yönünden farkın önemliliği Student's t testiyle medyan değerler yönünden farkın önemliliği ise Mann Whitney U testiyle araştırıldı. Kategorik değişkenler Pearson'un Ki-Kare veya Olabilirlik Oran testiyle incelendi. Klinik gebeliği tahmin etmede en fazla belirleyici olan etken(ler)i tespit etmek amacıyla Çoklu Değişkenli Lojistik Regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was obtained by ICSI embryos in early cleavage in the selection of indicators can be considered as a competence and success in predicting pregnancy is to detect. Between June 2013 and August 2014, Gazi University Faculty of Medicine, Obstetrics and Gynecology Admitted to IVF Center IVF and infertility evaluations planned 101 patients were included. The study was planned as a prospective, single-center. Seeking treatment for IVF couples informed about the study informed consent was obtained from them. Before the study, Gazi University Faculty of Medicine Clinical Research Ethics Board's work ethic in the realization that there is no objection has been decided. ICSI embryos were obtained from patients of 24-27 hours. Hours of whether or not examined and it was determined that detection of early cleavage. Data analysis using SPSS (Statistical Package for Social Science) for Windows 11.5 package program was made. Continuous and discrete distribution of numerical variables is close to normal with the Kolmogorov-Smirnov test was investigated. Descriptive statistics, continuous and discrete mean ± standard deviation for numeric variables or median (minimum-maximum) in the form of categorical variables and the number of cases (%) was shown in the form.The difference between the groups in terms of mean values of the Student's t-test with the significance of the difference in median values for the significance of the Mann-Whitney U test were examined. Categorical variables with Pearson's Chi-square or likelihood ratio test were examined. Clinical most determinative factor in predicting pregnancy (s) in order to determine Multivariate logistic regression analysis was used.