Pulmoner tromboemboli hastalarında tiyol disülfit dengesine bakılması
Investigation of thiol-disulfide balance in pulmonary tromboembolism
- Tez No: 645332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İCLAL HOCANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Göğüs hastalıkları polikliniği ve acil servise başvuran PTE tanısı konulan hastalarda tiyol disülfit dengesinin incelenmesini, oksidatif stresin rolünü ve tiyol disülfit ölçümlerinin tanıda yeni biyobelirteç olarak kullanılabirliğinin araştırılmasını amaçladık. Meteryal Ve Metod: 01/11/2018 ile 30/11/2019 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği veya Acil Servisine başvurup PTE tanısı alan 18 yaş üstü 45 hasta ve hastalık öyküsü olmayan ve normal fizik muayene bulgularına sahip 18 yaş üzeri 50 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 95 olgu çalışmaya dahil edildi. Bu olgular yaş, cinsiyet, nativ tiyol, total tiyol, disülfit, disülfit/nativ tiyol, disülfit/total tiyol, nativ tiyol/total tiyol değerleri açısından incelendi. Bulgular: Hasta ve kontrol grupları arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objectıve: We aimed to investigate the thiol disulfide balance, the role of oxidative stress and the usability of thiol disulfide measurements as a new biomarker in the diagnosis of patients diagnosed with PTE who applied to the chest diseases outpatient clinic and emergency department. Materıal And Method: To be included in Harran University Faculty of Medicine Chest Diseases Policlinic or Emergency Department between the dates of 01/11/2018 and 30/11/2019, 45 patients over the age of 18 and 50 healthy volunteers over the age of 18 with no history of disease and normal physical examination findings a total of 95 patients were included in the study. These cases were analyzed in terms of age, gender, native thiol, total thiol, disulfide, disulfide/native thiol, disulfide/total thiol, native thiol/total thiol. Results: There was no significant difference between the patient and control groups in terms of age and gender.