Türk eğitim sisteminde çalışma sorunları: İstanbul'da bir saha araştırması
Working problems in Turkish education system: A field study in Istanbul
  1. Tez No: 464801
  2. Yazar: ARİF KURUMAHMUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada; 2009–2010 eğitim–öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İstanbul ilinde görev yapan kamu ve özel sektörde çalışan öğretmenlerin çalışma sorunları arasındaki farklılıklar araştırılmıştır. Araştırma; Türk Eğitim Sisteminde kamu ve özel sektör çalışma sorunlarını ortaya koymak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Çalışanlarının çalışma sorunlarını etkileyen beş temel faktör vardır; Bunlar; yaş, cinsiyet, medeni durum, mezun olunan eğitim kurumu ve kıdemdir. İstanbul ili Beşiktaş, Bahçelievler, Fatih ilçelerinde bulunan ilköğretim kurumlarında 2009–2010 eğitim–öğretim yılında görev yapan eğitim çalışanlarını kapsamına alan çalışmada yöntem olarak, Kişisel Bilgi Formu ve araştırmacı tarafından geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde T-testi ve Anova Analizi tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates differences of problems of private and public school teachers in Istanbul who work for Ministry of Education.The study was planned to display public and private school issues in Turkish Education System. Five basic factors affect the problem which include age,gender ,maritual status,educational institution which they graduate from and length of service. The research tool is questionnaire and used by the researcher Besiktas in Istanbul, Bakirkoy, Fatih district, the primary institutions in the 2009-2010 academic year. T-test and ANOVA analysis technique were used to evaluate the data.