Göçün çocuk ruh sağlığı ve benlik saygısı üzerine etkisinin araştırılması
Effect of immigration on child mental health and self esteem
- Tez No: 464806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK DOĞANGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada ikinci kuşak göçmen çocuk ve ergenlerin ruhsal durumları ile benlik saygılarının değerlendirilmesi ve yerli çocuk ve ergenler ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla kliniğimize başvuran çocuklar yarı yapılandırılmış bir görüşme aracı olan Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli- Türkçe Uyarlaması (ÇDŞG-ŞY-T) ve Rosenberg Benlik Saygısı Envanteri ile değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda genel psikopatoloji varlığı açısından karşılaştırıldığında, ikinci kuşak göçmenlerde gerek şimdiki gerek yaşam boyu psikopatoloji varlığı ile eş tanı oranlarının daha fazla olduğu bulunmuş, bu çocukların şimdiki ve geçmiş dönem işlevsellik puanlarının da daha düşük olduğu, buna rağmen geçmiş psikiyatri başvuru oranları arasında fark olmadığı bulunmuştur. Bu çocukların psikopatolojileri karşılaştırıldığında, göçmen çocuklarının hemen bütün psikopatolojiler açısından daha yüksek oranlara sahip olmakla beraber bu farkın sadece depresyon, özgül fobi, yaygın anksiyete bozukluğu, sosyal anksiyete bozukluğu, ayrılık anksiyetesi bozukluğu ile travma sonrası stres bozukluğunun yaşam boyu prevelansı açısından istatiksel olarak anlamlı düzeyde olduğu bulunmuştur. Şimdiki psikopatolojiler açısından karşılaştırıldığında da göçmen çocuklarının hemen bütün psikopatolojiler açısından daha yüksek oranlara sahip olmakla beraber bu farklılığın sadece depresyon ve sosyal anksiyete bozukluğu için istatiksel olarak anlamlı düzeyde olduğu bulunmuştur. Örneklemimizdeki ikinci kuşak göçmenler ile yerli çocukların benlik saygıları arasında ise istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Çalışmamızın sonuçları, ikinci kuşak göçmenlerin yerli çocuklara göre daha fazla psikopatolojiden muzdarip olduğunu ve bu psikopatolojilerden dolayı daha ağır işlevsellik kaybı yaşadıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate psychiatric (mental) situations and self-esteem of second generation immigrant children and adolescents and to compare them with native children and adolescents. Therefore, children who have been admitted to our clinic were evaluated with the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Aged Children, Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) which is as a semi-stuctured instrument and Rosenberg Self-Esteem Inventory. As a result, when compared for the presence of a general psychopathology, present and lifetime psychopathology and comorbidity rates were higher in second generation immigrants and present and past functioning scores were lower. Despite these finding, no difference was found between past psychiatric admission rates of two groups. When psychopathologies of these children were compared, immigrants' children had higher rates in terms of almost all psychopathologies, however this difference was only statistically significant for lifetime prevalance of depression, specific phobia, generalized anxiety disorder, social anxiety disorder, separation anxiety disorder and post-traumatic stress disorder. When present psychopathologies were compared, immigrants' children had higher rates in terms of almost all psychopathologies, however this difference was only statistically significant for depression and social anxiety disorder. There were no significant difference between self-esteem scores of second generation immigrants and native children. The results of our study indicates that second generation immigrants were suffering from psychopathology more than native children and they were experiencing more severe loss in functionality due to these psychopathologies.